Tadeusz Różewicz doktorem honoris causa ASP we Wrocławiu

«poprzedni     następny»
2007-06-20 23:19:43

Wybitny polski poeta, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz, zostanie doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - zdecydował w środę senat uczelni.

Uroczystość nadania doktoratu odbędzie się 8 października 2007 r. w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego podczas inauguracji roku akademickiego wrocławskich uczelni artystycznych - poinformował PAP Piotr Osowicz, rzecznik prasowy ASP we Wrocławiu.

Uroczystości nadania doktora honoris causa Różewiczowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowywana wystawa i okolicznościowe, upamiętniające to wydarzenie wydawnictwo.

Twórczość Tadeusza Różewicza została przetłumaczona na ponad 20 języków. Już pierwszy tom poezji Różewicza, wydany w 1947 r. "Niepokój", został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i krytyków. Inne tomy poezji Różewicza, to "Równina", "Formy", "Rozmowa z Księciem", "Nic w płaszczu Prospera", "Twarz trzecia". W 2001 r. ukazał się tomik "Nożyk profesora", rok później - "Szara strefa", w 2004 r. - "Wyjście".

Jest autorem znanych dramatów: "Kartoteka", "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu". W dorobku Różewicza znalazły się także tomy prozy ("Wycieczka do muzeum", "Śmierć w starych dekoracjach", "Przygotowanie do wieczoru autorskiego"), scenariusze do filmów wyreżyserowanych przez jego brata Stanisława Różewicza ("Miejsce na ziemi", "Drzwi w murze", "Opadły liście z drzew").

Za granicą ukazało się - w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata - około 50 wyborów jego wierszy. Wymieniano go jako kandydata do literackiego Nobla. W 2000 r. książka Różewicza "Matka odchodzi" otrzymała literacką nagrodę NIKE.

Od 1968 r. Różewicz mieszka we Wrocławiu. Publikuje głównie na łamach "Twórczości", "Odry" i "Dialogu".

Różewicz jest m.in. laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (2000), "Złotego Berła" (2006)- nagrody ustanowionej przez Fundację Kultury Polskiej. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996). Poeta jest m.in. doktorem honoris causa uniwersytetów: wrocławskiego, gdańskiego i śląskiego.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów