8 i 9 maja: Adam Zagajewski w Warszawie i Krakowie

«poprzedni     następny»
2007-05-02 20:41:23

8 i 9 maja w Warszawie i Krakowie odbędą się spotkania z polskim poetą, pisarzem i eseistą Adamem Zagajewskim. Będą w nich uczestniczyli wybitni hiszpańscy znawcy i krytycy literatury. Przedmiotem dyskusji będzie odbiór twórczości Adama Zagajewskiego w Hiszpanii z odniesieniem do jej odbioru w Polsce, jej pozycji na hiszpańskim rynku wydawnicznym i spojrzenie hiszpańskich krytyków na dzieło polskiego poety.
Adam Zagajewski jest jednym z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich pisarzy za granicą. Jego utwory ukazywały się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Niemczech i Szwecji. Jego twórczość odbiła się żywym echem także w dziełach autorów hiszpańskich i stanowiła istotny temat rozważań dla wielu krytyków literackich. Jaume Vallcorba (dyrektor wydawnictwa Acantilado, laureat Krajowej Nagrody Wydawniczej oraz polskiego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”), Álvaro de la Rica (krytyk specjalizujący się w literaturze środkowoeuropejskiej), Mercedes Monmany (krytyk literacki, eseistka, wydawnictwo Huerga y Fierro), Xavier Farré (tłumacz na hiszpański twórczości Zagajewskiego) i sam Adam Zagajewski, będą debatować na temat różnic w odbiorze twórczości pisarza w Hiszpanii i w Polsce.
Wszechobecność materii artystycznej i „prawdy intymnej”, dotyku „niewysłowionego”, poza wszelką modą, włóczęgi i tęsknoty w roli stałego tła – wszystko to sytuuje dzieło Zagajewskiego w centrum intelektualnej tradycji europejskiej i powoduje, że w Hiszpanii jest on odbierany jako jeden z najważniejszych żyjących poetów. Jest przyjmowany jako kolejny genialny przykład polskiego pisarstwa, kontynuującego w opinii hiszpańskiego czytelnika wspólną linię myśli etycznej, wobec życia i wobec polityki, wzbogaconej zdrowym sceptycyzmem indywidualisty.
W Hiszpanii nastąpił swoisty „boom Zagajewskiego”, a na zorganizowane z nim w zeszłym roku spotkanie przybyły tłumy zainteresowanych. Dwa tomiki jego poezji „Tierra del fuego” (Ziemia ognista, 2004), „Deseo” (Pragnienie, 2005) wydane przez wydawnictwo Acantilado, w przekładzie Xaviera Farré, znalazły się na czołowych listach popularności w Hiszpanii (w pierwszej piątce!) w kategorii poezja (wydawnictwo opublikowało również zbiór esejów „En defensa del fervor” (Obrona żarliwości, 2005). Po raz pierwszy w historii takich klasyfikacji w Hiszpanii zdarzyło się, by w pierwszej piątce były dwie polskie książki! A trudno jest cudzoziemcom dostać się na tę pozycję, zazwyczaj zajmowaną przez poetów rodzimego języka (w pierwszej dziesiątce, oprócz Polaków i poetów hiszpańskojęzycznych, jest tylko jeden cudzoziemiec: W.G. Sebald).

Spotkania odbędą się:
8 maja 2007 roku, godz. 18:30, Warszawa
Instytut Cervantesa – Ambasada Hiszpanii
ul. Myśliwiecka 4, Warszawa
Tel.: 022 622 54 22
9 maja 2007 roku, godz. 19:00, Kraków
Pałac biskupa Erazma Ciołka –
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Kanonicza 17
Tel.: 012 421 32 55

Wstęp wolny
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów