Ernest Hemingway był agentem KGB!

«poprzedni     następny»
2013-06-21 08:44:03
news - Ernest Hemingway był agentem KGB!

Ernest Hemingway był agentem KGB – tak twierdzą John Earl Haynes, Harvey Klehr i Alexander Vassiliev, autorzy wydanej w 2009 roku książki Spies: The Rise and Fall of the KGB in America.

 

Przedstawione w książce materiały opierają się na notatkach Vassilieva, byłego oficera KGB. Słynny pisarz miał zostać zwerbowany przez KGB w 1941 roku, na krótko przed wyprawą do Chin. Cztery lata wcześniej zaskarbił sobie sympatię Sowietów, kiedy bronił Frontu Ludowego podczas wojny domowej w Hiszpanii.

 

W KGB miał nosić pseudonim Argo i ponoć w trakcie spotkań z sowieckimi agentami w Hawanie i Londynie „wielokrotnie wyraził chęć pomocy”. W praktyce nigdy się jednak nie sprawdził - nie przekazał Sowietom żadnych informacji politycznych i pod koniec lat 40. zakończono współpracę.

 

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment Jakoś osobiście mnie wkurza wyszukiwanie na siłę (lub nie) agentów, agencików bez sensu...co robił to mnie lub więcej jego sprawa, a tania sensacja... jest nic nie warta, bo jej wartość mierzy się pieniądzem i czasem, a nie ludzkimi uczuciami...
2013-06-21 09:31:47
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów