Zmarł twórca postaci pirata Rabarbara!

«poprzedni     następny»
2013-03-20 11:37:00
news - Zmarł twórca postaci pirata Rabarbara!

Z ogromnym smutkiem żegnamy Wojciecha Witkowskiego - polskiego poetę, prozaika, autora utworów dla dzieci. Twórcę słynnej postaci pirata Rabarbara.

 

Wojciech Witkowski urodził się w 1939 roku. Ukończył Wydział Filologii Polskiej na WSP w Gdańsku. Debiutował jako poeta w 1959 roku na łamach Polskiego Radia. W latach 1961-1966 pracował w szkolnictwie. Od 1967 roku był redaktorem czasopisma "Głos Stoczniowca".

 

Książki o Rabarbarze, ilustrowane przez Edwarda Lutczyna, powstały w latach osiemdziesiątych, zdobywając niebywałą popularność, do czego przyczyniało się czytanie w radiu, adaptacje sceniczne i adaptacja telewizyjna. Zabawny, swojski pirat stał się postacią kultową, a dowcipne cytaty z książek weszły do codziennych rozmów.

 

Niepokorny marynarz Rabarbar zbuntował się przeciw kapitanowi Octowi, uciekł ze statku „Kaczy Kuper” i postanowił zostać piratem. Pokonując niebezpieczeństwa, powrócił do swej żony Barbary, wkrótce doczekał się synka, Krztynka, i najchętniej spędzałby czas na spaniu, paleniu fajki nabitej grochowinami z pieprzem oraz jedzeniu ukochanej grochówki, jednak – jak przystało na pirata – musiał od czasu do czasu wyprawić się w rejs, a każda taka wyprawa obfitowała w barwne przygody, które zapewniały czytelnikom wiele śmiechu. 

 

Ostatnio Burzliwe dzieje pirata Rabarbara ukazały się w formie audiobooka w interpretacji Modesta Rucińskiego. Adaptacja ta otrzymała nagrodę jury w konkursie i plebiscycie Książki Roku 2012.

Opinia
Treści
takahe Linia koment Ciągle odkrywam że zbyt mało książek czytam bo o piracie Rabarbarze pierwsze co słyszę :(
2014-02-05 12:20:39
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów