Ogólnopolski Konkurs na Reportaż

«poprzedni     następny»
2009-03-04 19:43:21

Ogólnopolski Konkurs na Reportaż im. Ryszarda Kapuścińskiego "Nowa Huta 1949-2009" ogłoszono we wtorek w Krakowie. Konkurs odbywa się w ramach obchodów 60-lecia Nowej Huty. Honorowy patronat nad nim objęła żona zmarłego przed dwoma laty reportera - Alicja Kapuścińska.
 Konkurs zostanie rozstrzygnięty 30 września, w 54. rocznicę opublikowania przez Ryszarda Kapuścińskiego reportażu o Nowej Hucie, który zaważył na dalszym życiu autora, a nawet jego bohaterów.

30 września 1955 r. Kapuściński opublikował w "Sztandarze Młodych" reportaż "To też jest prawda o Nowej Hucie", który otworzył mu drogę do kariery i zmienił oblicze robotniczej Nowej Huty. Młody reporter opisał prawdziwe warunki życia i pracy junaków budujących Nową Hutę. Reportaż wstrząsnął Polską Ludową, wymusił na władzach zmiany na lepsze i sprawił, że mieszkańcy Nowej Huty na nowo odzyskali odbieraną im godność.

"Ten reportaż tak naprawdę otworzył drogę Ryszardowi Kapuścińskiemu na świat" - powiedział na konferencji prasowej juror konkursu prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński z UJ, naukowo zajmujący się twórczością Kapuścińskiego.

"Kapuścińskiego, jako młodego dziennikarza +Sztandaru Młodych+ wysłano do Nowej Huty, by zareagował na tekst Adama Ważyka +Poemat dla dorosłych+, w którym Ważyk zauważył nieprawidłowości przy budowie Nowej Huty. Wtedy bardzo dużo pisano z ogromnym entuzjazmem o tym, jak dobrze się tam dzieje. Adam Ważyk jako pierwszy zauważył, że tak nie jest. Młodego reportera wysłano tam tylko po to, żeby zakwestionował to, co w +Poemacie dla dorosłych+ zostało wydrukowane" - zauważył naukowiec.

"Kapuściński wierny zasadom - zawsze podkreślał, że jako reporter nie może pisać nieprawdy - napisał to, co zobaczył. Opisał niegodziwe warunki w jakich żyli ludzie. (...) Lawiny już nie udało się zahamować, ale Kapuścińskiego chciano się najnormalniej pozbyć. Trudno go było odsunąć na boczny tor, do prowincjonalnej redakcji, więc dostał delegację do Chin" - podsumował prof. Wolny- Zmorzyński.

Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs zaowocuje "odkrywczymi, dogłębnymi, fascynującymi reportażami, których autorzy, tak jak Kapuściński, dostrzegają więcej niż inni". W zamierzeniu organizatorów, konkurs ma wyłonić "autorów, którzy na nowo opiszą i odkryją starą - Nową Hutę w 60-lecie jej istnienia".

W jury konkursu zasiadają m.in. Mariusz Szczygieł i Jacek Hugo Bader, reporterzy "Gazety Wyborczej".

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30 września. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione reportaże zostaną opublikowane w wydaniu książkowym, w którym znajdzie się także reportaż Kapuścińskiego "To też jest prawda o Nowej Hucie".

Organizator konkursu - Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie przyzna ponadto nagrody pieniężne, w wysokości 5, 4 i 3 tys. zł za trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia w kwocie tys. zł.

Konkurs ma charakter otwarty, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Reportaże nie mogą przekraczać siedmiu stron. Można je nadsyłać do 4 czerwca, na adres: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków. Tam także można zasięgnąć szczegółowych informacji o konkursie i warunkach udziału.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów