10-11 września: weekend z literaturą w Mocaku

«poprzedni     następny»
2016-08-31 10:11:12
news - 10-11 września: weekend z literaturą w Mocaku

Biblioteka MOCAK-u zaprasza na weekendowe spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki. Zapraszamy na ostatnią odsłonę Weekendów z literaturą 10 i 11 września. 

 

 

 

10.9.2016 (sobota):

 

godz. 15 – Zabawy z książką 
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 6–8 lat, inspirowane komiksem Tej nocy dzika paprotka autorstwa Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyskiej.
Wstęp bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie 12 263 40 36.

 

godz. 17 – powieść graficzna jako gatunek literacki. Dyskusja o komiksie z udziałem Daniela Chmielewskiego, prof. Jerzego Szyłaka. Prowadzenie: Kamila Tuszyńska

 

prof. Jerzy Szyłak – literaturoznawca, filmoznawca, scenarzysta komiksowy. Autor opracowań: Komiks: świat przerysowany, Powieści graficzne. Leksykon, Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej i kilku innych. Próbował także swoich sił jako rysownik. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim.
Daniel Chmielewski – absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor albumów „Zostawiając powidok wibrującej czerni” i „Zapętlenie”, a także krótkich form komiksowych, często o charakterze eseistycznym i autobiograficznym. Scenarzysta narysowanego przez Marcina Podolca „Podglądu”.


 

Kamila Tuszyńska - doktor nauk humanistycznych, narratolog, medioznawca, a w szczególności teoretyk komiksu, który od lat stanowi główny obszar jej zainteresowań badawczych. Wykładowca, prelegentka i publicystka. Należy do Zespołu Badań Obszarów trzecich afiliowanego przez PAN oraz do Pracowni Literatury Okolicznościowej i Użytkowej UW, gdzie zajmuję się komiksem.

 


 

 

11.9.2016 (niedziela):

 

godz. 15 – literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego
Oprowadza Daria Kubisiak – dramatopisarka i dramaturżka, absolwentka polonistyki i performatyki przedstawień na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka reżyserii teatralnej, doktorantka UJ. Debiutowała tekstem Reduplikacja w reżyserii Aśki Grochulskiej w Łaźni Nowej w Krakowie w ramach Festiwalu Uczuć Urażonych.

 

godz. 17 – dyskusja ekspercka na temat pracy edytorów
Spotkanie poświęcone pracy edytorów z udziałem zaproszonych gości: Małgorzaty Szczurek (Wydawnictwo Karakter), Justyny Kiljańczyk-Zięby (Uniwersytet Jagielloński) oraz Roberta Olesia (d2d.pl).

 

Małgorzata Szczurek - romanistka, tłumaczka, redaktorka, współwłaścicielka i redaktor naczelna wydawnictwa Karakter.
Robert Oleś – projektant książek , typograf, współwłaściciel pracowni i wydawnictwa d2d.pl. Prowadzi wykłady i warsztaty z projektowania publikacji dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, typografii książki na Akademickim Kursie Typografii, podstaw edytorstwa i typografii w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa.
Prof. Justyna Kiliańczyk-Zięba - pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych. Bada dawne książki: stare druki i utrwalone w nich teksty. Ostatnio opublikowała pracę o logo dawnych drukarzy (Sygnety drukarskie w Rzeczypospolitej XVI wieku. Źródła ikonograficzne i treści ideowe) i opracowała do wydania szesnastowieczną książkę do zabawy we wróżby (Stanisław Kleryka z Bochnie, Fortuna abo Szczęście).
Prowadzenie: Urszula Pieczek - redaktorka oraz specjalistka ds. promocji miesięcznika „Znak”, redaktorka trójjęzycznego czasopisma literackiego „Radar”, tłumaczy z języka ukraińskiego, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

fot. Marcin Świdziński

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Zgodzę się z Tobą,że to będzie miły weekend.
2016-09-01 00:41:53
martucha180 Linia koment Zapowiada się ciekawy weekend z ksiażką!
2016-08-31 10:21:27
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów