Dave Douglas Keystone Sextet w Katowicach

«poprzedni     następny»
2007-04-06 12:28:52
6 maja 2007, o  godzinie 19:00 w sali koncertowej GCK zagra jedyny koncert w Polsce: Dave Douglas Keystone Sextet dodatkowo z filmem w tle "Fatty & Mabel Adrift" w reżyserii Roscoe Arbuckle'a [END]

"Film ten pochodzi z roku 1916 i ilustrowany jest muzyką sekstetu Dave'a Douglasa skomponowaną blisko 90 lat później!" Muzycy skoncentrowali się na wczesnych, oczywiście niemych filmach Arbuckle'a, zrobionych i wyprodukowanych dla wytwórni Keystone (stąd tytuł całego albumu). Kompozycje Douglasa usiłują uchwycić humor, dramat, tragedie i ludyczność filmów Arbuckle'a. Elektryczne, niekiedy mocno nowoczesne aranżacje perfekcyjnie oddają atmosferę tych obrazów: są zabawne, dowcipne, a kiedy sytuacja tego wymaga - ciepłe, a nawet rzewne... I najważniejsze jest tu chyba to, że muzycy eksperymentują, że nie zanudzają słuchacza utartymi schematami. Bo przecież improwizowanie na bazie niemych filmów, tworzenie do nich ilustracji muzycznych stało się w ostatnich czasach bardzo modne i poziom wielu z tych produkcji bywa bardzo różny." Przemek Psikuta - Jazz Forum

 http://musicstem.com/album/86

Arbuckle Roscoe, pseudonim Fatty (1881–1933),

amerykański komik, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Na scenie od 1895. W latach 1902–1908 członek wędrownych zespołów aktorskich. Na ekranie debiutował w 1909, stając się jednym z głównych przedstawicieli tzw. komedii slapstickowych M. Sennetta. Był partnerem filmowym M. Normand i Ch. Chaplina.

W Polsce znany jako „Grubasek”. Od 1914 reżyserował filmy oraz współpracował z B. Keatonem. Wystąpił m.in. w filmach: Mabel and Fatty’s Married Life (1915), Fatty and the Broadway Stars (1916), Fatty at Coney Island (1917), Na Dzikim Zachodzie (1918), Miliony Brewstera (1920). Oskarżony o gwałt i zabójstwo aktorki V. Rappe, jak się później okazało niesłusznie, właściwie zakończył karierę aktorską, zagrał jeszcze w kilku filmach. Od 1925 zajął się reżyserią pod pseudonimem William M. Goodrich (lub Will. B. Good), realizując filmy, m.in.: The Movies (1925), My Stars (1926), Niagara Falls (1932).


Normand Mabel, właściwie Mabel Fortesque (1894–1930),

amerykańska aktorka filmowa występująca w komediach slapstickowych M. Sennetta i wieloletnia partnerka Ch. Chaplina w jego wczesnych filmach. Najlepsza lata kariery 1910–1920, próbowała również reżyserii.

Ważniejsze filmy: Przerwany romans Tillie (1914, z Ch. Chaplinem) M. Sennetta, Fatty and Mabel Adrift (1915, z R. Arbuckle'm – również reżyser, znanym w Polsce jako Grubasek), Mickey (1918, reż. F.R. Jones, J. Young), Co się stało z Różą? (1920, reż. V. Schertzinger), The Extra Girl (1923, reż. F.R. Jones) i in. Schorowana i uwikłana w skandale, zmarła na gruźlicę.

     W ostatnim czasie popularny aktor i producent filmowy Johnny Depp kupił prawa do ekranizacji historii życia słynnego aktora Roscoe "Fatty" Arbuckle – bohatera pierwszego hollywoodzkiego skandalu seksualnego.
Johny Depp zamierza przenieść na ekran historię legendarnego gwiazdora kina niemego, który w 1921 roku stanął przed sądem pod zarzutem zgwałcenia i zamordowania aktorki Virginii Rappe i został uniewinniony.

     Brytyjski DJ radiowy Jono Coleman z radia BBC London wyjawił, że Depp przymierza się do zagrania głównej roli w swoim nowym projekcie.

- Johnny zasugerował, że powinienem przeczytać książkę I, Fatty – fikcyjne pamiętniki Arbuckle’a autorstwa Jerry’ego Stahla. Zdradził mi, że kupił prawa do filmu o życiu Arbuckle’a, a ja odniosłem wrażenie, że chciałby zagrać tytułową postać, chociaż z całą pewnością nie przypomina jej pod względem fizycznym - mówi Coleman.Dave Douglas Keystone Sextet:

Dave Douglas - trumpet

Adam Benjamin - keyboards

Gene Lake - drums

Marcus Strickland - saxophones

Brad Jones - bass

DJ Olive - turntables

 www.davedouglas.com

 

bilety: 55 i 65 zł
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów