Gitariada po raz 10 w Kłodzku

«poprzedni     następny»
2007-04-10 14:56:41

W Kłodzku, każdego roku po Świętach Wielkanocnych odbywa się festiwal gitarowy połączony z warsztatami i DOLNOŚLĄSKIM KONKURSEM GITAROWYM. W dziewięcioletniej historii festiwalu, w Kłodzku oraz w wielu miejscowościach powiatu kłodzkiego (Nowa Ruda, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Stara Morawa, Stary Gierałtów, Ludwikowice Kłodzkie) wystąpili najwybitniejsi gitarzyści różnych stylów - klasycznego, bluesowego, jazzowego, poezji śpiewanej, flamenco.[END]

 

Tegoroczną edycję "GITARIADY" rozpocznie koncert "Skrzypce i gitara" (10 kwietnia, godz. 17.00), w którym wystąpią: Katarzyna Góral (skrzypce), Marek Zieliński (gitara) i Witold Kozakowski (gitara). Marek Zieliński podczas koncertu wystąpi w repertuarze solowym, między innymi z utworami Heitora Villi-Lobosa. Katarzyna Góral - studentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły wystąpi w duecie z Witoldem Kozakowskim z utworami Georga Philippa Telemanna (SONATA II) oraz Nicolo Paganiniego (SONATA IV).

W środę, 11 kwietnia w Dusznikach Zdroju, a potem w Polanicy wystąpi młodzież kłodzka skupiona w zespołach kameralnych - duetach, triach oraz w Kłodzkiej Orkiestrze Gitarowej. W programie koncertu znalazły się utwory Haendla, Martiniego, Zenamona oraz opracowania popularnych melodii, m.in. z repertuaru zespołu "The Beatles". W środę również prawdziwa gratka dla wielbicieli brzmienia gitary klasycznej - w Kłodzkim Ośrodku Kultury o godzinie 18 z półrecitalami wystąpią jedni z najwybitniejszych absolwentów klasy gitary prof. Piotra Zaleskiego z wrocławskiej Akademii Muzycznej: Krzysztof Pełech i Robert Horna. Krzysztof Pełech, wrocławianin, obecnie wykładowca bydgoskiej Akademii Muzycznej jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich gitarzystów, koncertuje z powodzeniem w Europie, Azji oraz w obu Amerykach. Robert Horna, mieszkający w Holandii polski gitarzysta jest aktywnym muzykiem i pedagogiem, świetnym aranżerem obdarzonym słuchem absolutnym. Artysta wystąpi w Kłodzku po raz pierwszy.

Kolejny festiwalowy dzień to dwa wydarzenia: Turniej Gitarowy "Nadzieja Gitariady 2007" dla młodzieży powiatu kłodzkiego. Po turnieju zrealizowany zostanie "Wieczór czeski" z udziałem Big Bandu z graniczącej z Polską czeskiej miejscowości Nachod. Wcześniej, w kinie KOK zostanie wyświetlony film ROK DIABŁA - o legendarnym bardzie czeskim Jaromirze Nohavicy - w reżyserii Petra Zelenki.

Piątek (13 kwietnia) rozpocznie się zmaganiami młodych gitarzystów, którzy zjadą do Kłodzka z różnych stron Polski, aby zaprezentować swoje umiejętności techniczne i muzykalność. W jury 9. DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU GITAROWEGO zasiądą osobowości świata muzycznego i pedagogicznego: prof. Alina Gruszka (Akademia Muzyczna w Katowiach) - przewodnicząca jury, Marek Zieliński (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), Tatiana Stachak (Wydawnictwo "Euterpe" w Krakowie) oraz wirtuoz gitary Robert Horna. Nagrodą główną w konkursie jest gitara klasyczna. Wieczorem, po występach konkursowych odbędzie się benefis Tadeusza Piotrowskiego - pedagoga, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, gitarzysty, animatora kultury. Wśród zaproszonych benefisowych gości znaleźli się m.in.: Tadeusz Wybraniec, Kamil Bartnik, Arek Korolik, Maciej Korolik, Agata Bilińska i Dariusz Czerwenka.

Piątek zakończy się nietypowo - nocnych koncertem na terenie posesji Zajazdu "Kukułka" niedaleko Kłodzka. W koncercie plenerowym "Niezwykłe miejsce-niezwykły koncert" wystąpią: Roho Konar oraz ABI.

W sobotni festiwalowy poranek, kolejna tura młodych gitarzystów zmierzy się w konkursie. Zaraz po zakończeniu, podczas obrad jury, w kłodzkiej szkole muzycznej z prelekcją "Jak konstruuje się gitary?" ilustrowaną przeźroczami wystąpi Bogusław Teryks. Ten wybitny polski lutnik mieszkający od wielu lat w Moguncji w Niemczech, twórca efektownie brzmiących i pięknych gitar klasycznych uchyli nieco rąbka tajemnicy swojego zawodu. Po prelekcji Bogusława Teryksa odbędzie się spotkanie z Tatianą Stachak - autorką nowego podręcznika "Gitara extra klasa". Równolegle - w godz. 12-15 na terenie kłodzkiej szkoły muzycznej odbędzie się kiermasz wrocławskiego wydawnictwa "Absonic". Po kiermaszu, o godz. 15 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku, zostanie ogłoszony werdykt i odbędzie się koncert laureatów.

Największym wydarzeniem tegorocznej edycji "GITARIADY" będzie Jubileuszowa Gala Gitarowa z udziałem osobowości polskiej gitarystyki, nie tylko klasycznej. Intencją i wiodącym motywem koncertu jest przypomnienie publiczności wirtuozów, którzy od pierwszej edycji festiwalu występowali podczas "GITARIADY".

Kalejdoskop gitarowy otworzy Tomasz Niczyj, absolwent klasy gitary Witolda Kozakowskiego w kłodzkiej szkole muzycznej. Po nim wystąpi Waldemar Gromolak, wybitnego wirtuoza gitary mającego w swym dorobku nagrania płytowe, koncerty w całej Europie. Kolejni wykonawcy to gitarowe rodzeństwo - Anna Pietrzak i Łukasz Pietrzak. Oboje mają na swoim koncie mnóstwo laurów konkursowych, nagrań i koncertów w prestiżowych salach. Kontynuują swą artystyczną drogę rozwijając równocześnie talenty pedagogiczne - ich uczniowie od lat są laureatami różnych konkursów gitarowych. W sobotniej Gali wystąpi Janko Raseta, nowa gwiazda klasy gitary Marka Zielińskiego z Wrocławia. Janko Raseta kilka tygodni wcześniej wygrał międzynarodowy konkurs w Belgradzie.

Po wirtuozach gitary klasycznej, podczas sobotniego koncertu wystąpią wykonawcy bluesa (Roman Puchowski) oraz muzyki flamenco (Anna Mendak, Sławomir Dolata). Finałem będzie koncert nestora polskiego jazzu, gitarzysty posługującego się gitarą klasyczną - Janusza Strobla z którym wystąpią: Mariusz Bogdanowicz (kontrabas) i Piotr Biskupski (perkusja).

Dopełnieniem FESTIWALU będą warsztaty gitarowe Marka Zielińskiego, podczas których będzie można poznać tajniki gry, nowe techniki i sposoby ćwiczeń.

PROGRAM FESTIWALU "GITARIADA 2007"

10 kwietnia 2007, wtorek
  godz. 17.00, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu
  "Skrzypce i gitara": Katarzyna Góral - skrzypce, Marek Zieliński - gitara, Witold Kozakowski - gitara
11 kwietnia 2007, środa
  godz. 10, Duszniki Zdrój, Dworek Chopina
  Kłodzkie Gitary: Szkolne Trio Gitarowe (PSM w Kłodzku), Kłodzka Orkiestra Gitarowa

  godz. 16.00, Polanica Zdrój, Teatr im. Ćwiklińskiej
  Kłodzkie Gitary: Szkolne Trio Gitarowe (PSM Kłodzko), Kłodzka Orkiestra Gitarowa

  godz. 18.00, Kłodzki Ośrodek Kultury
  Mistrzowie gitary: Krzysztof Pełech, Robert Horna (Holandia)
12 kwietnia 2007, czwartek
  godz. 14.00, Kłodzki Ośrodek Kultury
  Turniej Gitarowy "Nadzieja Gitariady 2007"

  godz. 18.00
  Wieczór czeski: ROK DIABŁA - projekcja filmu w reżyserii Petra Zelenki

  godz. 20.00, Kłodzki Ośrodek Kultury
  Nachodski Big Band (Czechy)
13 kwietnia 2007, piątek
  godz. 9-18, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku
  9.DOLNOŚLĄSKI KONKURS GITAROWY
  Jury konkursu: prof. Alina Gruszka (Akademia Muzyczna w Katowicach), st. wykł. Marek Zieliński (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), Tatiana Stachak (Wydawnictwo Euterpe, Kraków), Robert Horna (Holandia)

  godz. 19.00, Kłodzki Ośrodek Kultury
  Benefis Tadeusza Piotrowskiego z udziałem: Tadeusza Wybrańca, Kamila Bartnika, Arka Korolika i Macieja Korolika, Agaty Bilińskiej i Dariusza Czerwenki oraz zespołu Mikulscy Quartet Będ

  godz. 21.00, Zajazd "Kukułka"
  Niezwykłe miejsce, niezwykły koncert: Roho Konar i ABI
14 kwietnia 2007, sobota
  godz. 9-12, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku
  9. DOLNOŚLĄSKI KONKURS GITAROWY

  godz. 12.00, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku
  "Jak konstruuje się gitary?" - prelekcja lutnika Bogusława Teryksa

  godz. 13.30, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku
  "Gitara extra klasa" - promocja nowego podręcznika Tatiany Stachak

  godz. 12.00-15.00, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku
  Kiermasz Wydawnictwa Absonic

  godz. 15.00, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku
  Koncert laureatów 9. DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU GITAROWEGO

  godz. 17.00, Kłodzki Ośrodek Kultury
  Jubileuszowa Gala Gitarowa
  Wystąpią: Tomasz Niczyj, Waldemar Gromolak, Anna Pietrzak, Łukasz Pietrzak, Janko Raseta, Roman Puchowski, Anna Mendak i Sławomir Dolata, Bogusław Teryks, JANUSZ STROBEL TRIO

  godz. 20.00, Kłodzki Ośrodek Kultury
  Nocne gitarowanie: Zespół Bosanostra, jam sessions z udziałem uczestników festiwalu
15 kwietnia 2007, niedziela
  godz. 10-15, Kłodzko, Kłodzki Ośrodek Kultury
  Warsztaty gitarowe. Prowadzenie st. wykł. Marek Zieliński

Organizatorzy:
Kłodzki Ośrodek Kultury
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kłodzku
Towarzystwo Artystyczno-Kulturalne Ziemi Kłodzkiej
Dyrektor festiwalu: Witold Kozakowski
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów