Laureaci Nagrody im. Kapuścińskiego

«poprzedni     następny»
2015-05-25 13:15:23
news - Laureaci Nagrody im. Kapuścińskiego

Jury szóstej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepsze książki reporterskie minionego roku uznało Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka Swietłany Aleksijewicz i Najlepsze buty na świecie Michała Olszewskiego. Uroczyste wręczenie Nagrody, której organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa i „Gazeta Wyborcza”, odbyło się we czwartek, 14 maja br. w Warszawie.

 

 

Jak można przeczytać w uzasadnieniu jury, Swietłana Aleksijewicz ma wielki dar: umie słuchać ludzi, a spisane przez nią opowieści pozwalają pojąć tragizm położenia człowieka radzieckiego, któremu po upadku ZSRR zawalił się świat. W jej książce, będącej wielkim historycznym freskiem, szczególnie wyraziste stają się sprzeczności ludzkiej natury: dobro i zło, strach i odwaga, nienawiść i miłość.

 

Zaś o nagrodzonej książce Michała Olszewskiego jurorzy napisali Najlepsze buty na świecie to zbiór reportaży prasowych najwyższej próby. Wyłania się z nich na nowo nasza historia – ta niby jawna i ta wstydliwie ukryta. Napisane oszczędnym, powściągliwym stylem, reportaże te ożywiają pamięć, każą się zastanowić się nad toksynami wszelakiego rodzaju – obecnymi w naszej przeszłości, w naszym powietrzu czy też w naszym życiu społecznym

 

Nagrodę dla tłumacza, w wysokości 15 tys. zł, za najlepszy przekład reportażu literackiego 2014 roku jednogłośną decyzją jury otrzymał Mariusz Kalinowski, który książkę Krótki przystanek w drodze z Auschwitz (Ett kort uppehåll på vägen från Auschwitz) przełożył z języka szwedzkiego.

 

Wszystkie nagrodzone książki zostały opublikowane w 2014 roku przez Wydawnictwo Czarne.

 

Nagrody przyznało jury pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, w składzie: Piotr Mitzner, Elżbieta Sawicka, Iwona Smolka i Olga Stanisławska. Wręczenie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyło się w czwartek, 14 maja br. podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Jury – pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, reportera i tłumacza – ocenia także pracę tłumaczy, a od piątej edycji może nagrodzić także autora najlepszego przekładu roku.

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment Najlepsze buty... to jest to!!! Gratulacje
2015-05-25 13:24:50
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów