Powstanie musical o Korczaku

«poprzedni     następny»
2011-10-28 08:39:18
news - Powstanie musical o Korczaku

Musical brytyjskich autorów o Januszu Korczaku zostanie zrealizowany w przyszłym roku przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Instytucja posiada prawa do stworzenia polskiej wersji spektaklu.Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm RP m.in. rokiem Janusza Korczaka.Janusz Korczak był lekarzem, z zamiłowania pedagogiem i pisarzem, autorem książek m.in "Króla Maciusia Pierwszego" a także wielkim przyjacielem dzieci. W 1912 roku założył w Warszawie żydowski Dom Sierot, a później także sierociniec dla polskich dzieci "Nasz Dom". Zginął w sierpniu 1942 roku w obozie w Treblince wraz ze swoimi wychowankami, którym towarzyszył w drodze na śmierć.


Musical "Korczak" powstał w Wielkiej Brytanii, według scenariusza i w reżyserii Nicka Stimsona. Premierę miał w sierpniu 2011 r. w Rose Theatre Kingston w Londynie. Teraz polską wersję spektaklu chce stworzyć Opera i Filharmonia Podlaska, która posiada do niego prawa na terenie Polski i państw ościennych.Musical opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w Treblince. "(Musical - PAP) nie w sposób nachalny, ale w sposób niezwykle ciepły i czuły opowiada o człowieczeństwie. Dawno nie miałem do czynienia z dziełem, które w tak wyrafinowany i tak mądry sposób mówi o bezgranicznej tragedii Holocaustu" - powiedział o musicalu dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski.W musicalu wystąpi 40 osób, będą to przede wszystkim dzieci z chóru dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej, pozostali zostaną wybrani w castingu. Skolmowski zapowiedział, że polska premiera musicalu odbędzie się we wrześniu 2012 roku w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jednak wcześniej ma być pokazany m.in. w Oświęcimiu i Treblince.Musical "Korczak" będzie jedną z pierwszych premier sezonu 2012/2013 w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Budynek ma być gotowy jesienią 2012 roku, natomiast amfiteatr przy operze otwarty zostanie już w maju.


Przez całe wakacje będą się tam odbywać występy zespołów i orkiestr z regionu. Według


Skolmowskiego, utrzymanie opery kosztować będzie rocznie 25 mln zł, a jej działalność mają wesprzeć środki m.in. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia Podlaska to największa inwestycja realizowana przez samorząd województwa podlaskiego. Jest dofinansowywana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Koszt inwestycji szacuje się na 220 mln zł. (PAP)

 

fot. www.e-teatr.pl/

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów