Nie karm książkowego potwora: podpisz list otwarty!

«poprzedni     następny»
2011-11-26 19:20:58
news - Nie karm książkowego potwora: podpisz list otwarty!

 

Rynek wydawniczy w Polsce nęka wiele poważnych problemów i patologii. Skutki są opłakane - mamy do czynienia z dyktatem wysokich cen, ograniczeniem dostępu do dóbr kultury oraz perspektywą upadku wielu zasłużonych wydawnictw. - Świadomy klient, niczym świadomy obywatel, ma jednak siłę, jakiej doświadczyli ostatnio najwięksi tyrani świata - mówi pisarka, Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Dziś miłośnicy książki tę siłę chcą wykorzystać. Pragną, aby to czytelnicy nakłonili przedsiębiorców działających na rynku wydawniczym i księgarskim, by stosowali się oni do reguł, które ułatwią życie wszystkim. Wystosowali więc list otwarty, dostępny pod adresem: http://www.petycjeonline.com/kultura_to_rzecz_pospolita i zachęcają Internautów, aby ci go podpisali.Sygnał do zmiany!

- W pierwszym etapie naszej akcji “Nie karm książkowego potwora. Kupuj mądrze”, której profil znaleźć można na Facebooku pod adresem: http://www.facebook.com/niekarmksiazkowegopotwora, zachęcaliśmy czytelników, by nabywali oni książki w małych księgarenkach, w księgarniach internetowych, poza wielkimi sieciami salonów multimedialnych – tłumaczy Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl – W etapie kolejnym, który właśnie rozpoczynamy, chcemy dać sygnał do zmiany - pragniemy, by to miłośnicy książki nakłonili firmy działające na rynku książki do podpisania "Deklaracji dobrej woli" - dokumentu opisującego korzystne dla czytelników i przedsiębiorców zasady współpracy.

 

- Zapraszamy wszystkich internautów zatroskanych o losy książki do podpisania listu otwartego dostępnego na stronie http://www.petycjeonline.com/kultura_to_rzecz_pospolita - mówi Grzegorz Raczek, redaktor naczelny portalu DuzeKa.pl. - Zawarliśmy w nim siedem postulatów, które uważamy za szczególnie ważne. Nawołujemy o powrót do realizowania misji szerzenia kultury, o odpowiadanie na sugestie czytelników, o – co szczególnie ważne – wywiązywanie się z zapisów biznesowych umów oraz dotrzymywanie terminów płatności.

 

To właśnie niedotrzymywanie terminów płatności uchodzi za jeden z najbardziej poważnych problemów rynku książki.

- Wydawcy mają coraz większy problem z odzyskaniem pieniędzy za swoje książki – podkreśla Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka bestsellerowej serii "Cukiernia pod Amorem". - Przez to maleje liczba tytułów pojawiających się w księgarniach, przez to maleją nakłady na marketing, przez to coraz większe problemy mają redakcje pism i serwisów literackich, przez to z kolei cierpią czytelnicy, poszukujący interesującej i naprawdę dobrej lektury. I właśnie czytelnicy są największą nadzieją na ozdrowienie sytuacji.

 

- List ten utrzymany jest w tonie koncyliacyjnym - podkreśla wspierający akcję Janusz Imiołczyk, właściciel wydawnictwa IMG Partner. - Dzięki jego podpisaniu każdy Czytelnik będzie miał szansę wywrzeć realny wpływ na przyszły kształt rynku książki, którego jest przecież ważnym uczestnikiem.

 

- Internautów gorąco prosimy o składanie podpisów pod listem oraz do polubienia profilu naszej akcji na Facebooku. To właśnie opinia publiczna zapewnić ma realizację zapisów “Deklaracji...” Już dziś zachęcamy wszystkich: czytelników, małych i wielkich wydawców, drobnych księgarzy, właścicieli wielkich sieci i dystrybutorów do współpracy – podsumowuje Krempa. – Zapraszamy do nadsyłania nam propozycji poszczególnych punktów deklaracji, do komentowania zapisów listu otwartego. Mamy nadzieję, że dyskusja, jaką o książce za sprawą akcji “Nie karm książkowego potwora” toczy dziś cała Polska, przerodzi się w utrwalenie dobrych praktyk biznesowych w branży na całe lata.

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów