Jurorzy wyró¿nili najlepsze ksi±¿ki historyczne jesieni!

Data: 2011-11-20 11:55:39 | Ten artyku³ przeczytasz w 10 min. Autor: S³awomir Krempa
udostêpnij Tweet
News - Jurorzy wyró¿nili najlepsze ksi±¿ki historyczne jesieni!

3 listopada, podczas Targów Książki w Krakowie zostały ogłoszone nominacje internautów w jesiennej edycji konkursu i plebiscytu „Historia zebrana”. Teraz nadszedł czas na nominacje jury i odliczanie ostatnich minut do mety, czyli do wyboru najlepszych książek w poszczególnych kategoriach.

 

- John Maxwell Coetzee pisał, że Historia nabiera życia dopiero wtedy, gdy stwarzamy dla niej miejsce we własnej świadomości (…), a dzięki „Historii zebranej” ma szansę właśnie zaistnieć, podobnie jak książki historyczne, wydane w języku polskim – podkreślał Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl Na stronie internetowej konkursu – http://historiazebrana.pl/ – możemy już znaleźć pełną listę nominowanych tytułów. Wszyscy internauci, którzy oddali swój głos w plebiscycie, mają szansę wygrać zestawy atrakcyjnych nagród książkowych.

 

Organizatorami akcji są portal historyczny Histmag.org oraz wortal literacki Granice.pl. Czym byłby jednak konkurs bez patronów? Wśród popularyzatorów historii i książek jej poświęconej znajdziemy Polskie Towarzystwo Historyczne, „Tygodnik Powszechny”, redakcje pism „Archeologia żywa” oraz „Odkrywca” i portal dlastudenta.pl. Inicjatywę wspiera także Polski Związek Bibliotek

 

Kategorie konkursowe

Jeśli do tej pory książka historyczna kojarzyła się ze zbiorem suchych faktów z przeszłości, to najwyższy czas to zmienić. -  W szranki stanęły w naszym konkursie zadrukowane karty z różnych stron świata rywalizujące w różnych kategoriach konkursowych – podsumowywał dotychczasowy przebieg konkursu Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org. - Część z nich pretendowała do głównej roli na arenie historycznej (biografie, wspomnienia), kilka wolało poddać się czujnemu oku badacza, część zaś w niebanalny sposób opowiedziała swoją niebanalną historię.

 

W skład szacownego jury weszli: prof.dr hab. Jacek Wijaczka – dyrektor Instytuty Historii i Archiwistyki UMK, Członek Senatu UMK, Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Historycznego, Małgorzata Gołaszewska – szefowa działu książki historycznej wortalu literackiego Granice.pl. Michał Przeperski – kierownik działu „recenzje” w portalu Histmag.org, Sławomir Krempa – redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl oraz Roman Sidorski – kierownik działu naukowego Histmag.org i założyciel oraz redaktor naczelny tegoż portalu, Michał Świgoń. Po długich obradach jury plebiscytu wyróżniło 13 książek. 

 

Jakie to książki?

Wśród nominowanych do tytułu „Najlepszej książki historycznej” w kategorii „W rolach głównych” znalazła się książka Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie (Znak). - Roger Moorhouse w świetnej formie – mówi o tej pozycji Michał Przeperski -  Dynamiczna, przebojowa książka poświęcona życiu codziennemu w hitlerowskim Berlinie: mieście nigdy do końca nie opanowanym przez nazistów. Obraz ukazany w książce jest wieloaspektowy, bierze pod uwagę ciężkie naloty alianckie, trudności w zaopatrzeniu, zmieniające się przyzwyczajenia berlińczyków czy działalność Gestapo. Tworzy to prawdziwą mieszankę wybuchową, która bez reszty wciąga czytelnika.

 

Nie była to jedyna publikacja wskazana w tej kategorii przez jury, które doceniło także książkę Piotra Jaźwińskiego Oficerowie i dżentelmeni (Erica). - Uosobieniem „sienkiewiczowskiej" wizji dziejów Polski byli w okresie międzywojennym kawalerzyści. „Szabla i koń” trwale kojarzyły się z historią polskich wielkich zwycięstw, w tym z ostatnią wiktorią z 1920 r. Nic więc dziwnego, że status ułanów w II RP był bardzo wysoki. Oni sami także mieli wysokie mniemanie o sobie, co prowadziło do częstych pojedynków i innych, jakże obcych współczesnym, zachowań kojarzonych w tamtym czasie z koniecznością ochrony honoru. Autor bez specjalnej egzaltacji opisuje te i inne zjawiska. Często cytuje także słynne żurawiejki. W pracy nie zabrakło także licznych fotografii, m.in. z najsłynniejszym ułanem II RP – gen. Bolesławem Wieniawą-Długoszowskim – mówi o tej pozycji prof. dr hab. Jacek Wijaczka, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Boris Gorbachevsky i jego książka Przez wojenną zawieruchę (Rebis) również zdobyła uznanie szacownego grona jurorów. Michał Przeperski mówi o niej: „Fenomenalna książka Gorbaczewskiego opowiada o froncie wschodnim z najmniej oczywistej strony: ze strony żołnierza Armii Czerwonej. Jest tam wszystko to, czego propaganda Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nie chciała powiedzieć: obraz wojny jako niewyobrażalnej rzezi, podczas której liczyło się tylko słowo najwyższego wodza. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych II wojną światową i historią ZSRR".

 

-  Ciekawostki z życia znanych ludzi. Znakomite, o ile Czytelnik jest nimi zainteresowany – mówi Roman Sidorski o pozycji Grzesznicy i święci Michaela Seeda i Noela Bothama (Promic). Książka to bowiem przepełnione wyjątkowym humorem wspomnienia, które przywołują herbatki z królowa Elżbietą, spotkania z księżną Dianą czy przyjaźń z Blairem.

 

Michał Przeperski zwrócił również uwagę na książkę Christiana Ingrao Czarni myśliwi. Brygada Dirlewanglera (Czarne). - Ingrao stworzył bardzo interesującą narrację, opisując wewnętrzne stosunki w jednostce SS – mówi Przeperski - Autor pokazuje doborowy oddział złożony z kryminalistów jako odczłowieczoną  machinę, gotową do największych zbrodni. Lektura trudna, ale bardzo wartościowa.

 

W kategorii Okiem badacza uznanie jury zyskały trzy pozycje. Pierwsza to Historia władzy w Związku Radzieckim 1945 – 1991 Rudolfa G. Pichoji (PWN). Autor, rosyjski historyk, były dyrektor Archiwów Państwowych Federacji Rosyjskiej, pasjonująco przedstawia historię władzy Związku Radzieckiego od zakończenia II wojny światowej do rozpadu imperium w 1991 roku.

 

- Książka porządkuje i systematyzuje burzliwą historię międzywojennych rządów polskich, umożliwiając czytelnikowi bezbolesne  przyswojenie sobie o nich wiadomości – tak o kolejnym nominowanym tytule, książce Od Moraczewskiego do Składkowskiego. Gabinety Polski Odrodzonej 1918 – 1939 pod red. J. Farysia, A. Wątora i H. Walczaka (IPN), mówi Małgorzata Gołaszewska, dodając - Zrozumiała i przystępnie napisana, może nie odkrywa historycznych nieznanych lądów, ale w prosty sposób przybliży każdemu czytelnikowi zawiłości polskiej polityki.

 

Jury doceniło także książkę Eiko Ikegami Poskromienie samurajów. Honorowy indywidualizm i kształtowanie się nowożytnej Japonii (Wydawnictwo UJ).  Dzięki niej możliwe jest zrozumienie historii Japonii i odpowiedź na pytanie, jak naród, który osiągnął sukcesy w dziedzinie nowoczesnych technologii, uprzemysłowieniu czy zarządzaniu, może jednocześnie opierać się zmianie i zniechęcać do indywidualizmu. 

 

W kategorii Historia niebanalna, obejmującej swym zakresem publikacje popularyzujące wiedzę historyczną w nietuzinkowy sposób, wśród laureatów znalazła się książka Różne oblicza harcerstwa Wojciecha Śliwerskiego (Impuls). Autor dokumentuje w niej wieloletnią współpracę z prasą harcerską oraz pracę dziennikarską w redakcjach „Motywów”, „Drużyny” i „Harcerza Rzeczypospolitej”.

 

Uwagę zwróciła także pozycja Korzeniec Zbigniewa Białasa (MG), jedyna powieść nominowana przez jurorów, książka historyczno-obyczajowa z wątkiem kryminalnym i Sosnowcem w tle. - Książka z humorem przedstawia barwną panoramę przedwojennego Śląska, zgrabnie ukazując ten wielonarodowy tygiel. Łącząc fakty historyczne z sensacyjną fabułą, Białas prezentuje dzieło, które ucząc – bawi, bawiąc – uczy, a do tego zapewnia bardzo przyjemne i pożyteczne spędzenie kilku godzin wolnego czasu – podkreśla Małgorzata Gołaszewska. Jej uznanie zyskała także Skandynawia Tony`ego Griffithsa (AMF Plus Group). - To nie czysta historia, z licznymi datami i niewiele mówiącymi czytelnikom nazwiskami – to zbiór faktów, mitów, anegdot i opowieści, ukazujących raczej mentalność Skandynawów niż tylko ich suche dzieje.

 

- Przewody sądowe są dla Milewskiego jedynie pretekstem, aby opisać w rozległy i wyczerpujący sposób całą społeczno-kulturową otoczkę, jaka im towarzyszyła – tak o kolejnej nominowanej książce – Niezwykłych klientach Temidy Stanisława Milewskiego (Iskry), mówi Michał Przeperski - Książka jest prawdziwą skarbnicą ciekawostek i barwnych opowieści, zwłaszcza tych z okresu XIX wieku. Jest ona godna polecenia wszystkim, którzy szukają publikacji opowiadającej w ciekawy sposób o dość nietypowych aspektach życia w dawnej Polsce.

 

Jury nominowało również pozycję Jałta: cena pokoju Serge’a M. Plokhy’ego (Rebis). Autor pracy opiera się w swoich ustaleniach na dostępnych już współcześnie archiwach zarówno alianckich, jak i ZSRR – mówi prof. dr hab. Jacek Wijaczka –  Szczególnie jest to istotne przy opisie negocjacji, które miały podzielić Europę na ponad pół wieku pomiędzy dwa wrogie sobie bloki polityczne i wojskowe. Autor stara się zachować daleko idący obiektywizm, wykazuje się także znajomością realiów politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Czasami jednak pojawia się w tekście niepełnie zrozumienie skomplikowanych kwestii narodowościowych w tej części Europy. Jest to szczególnie widoczne przy opisie skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich, gdy autor stawia na przykład znak równości pomiędzy czystkami dokonywanymi przez UPA i polskimi akcjami odwetowymi. Pomimo tych mankamentów, praca jest ważnym z punktu widzenia poznawania losów Polski i Polaków ujęciem naszych losów w połowie XX wieku.    

 

Znakomite pozycje wskazane przez jury, a także tytuły wyróżnione przez internautów stają do walki w kolejnej turze zmagań. Już wkrótce, we wtorek, 22 listopada 2011 r. poznamy zwycięzców jesiennej edycji konkursu "Historia zebrana". Tymczasem ze  wszystkimi książkami biorącymi udział w plebiscycie warto zapoznać się bliżej na stronie internetowej http://historiazebrana.pl/.

REKLAMA

Zobacz tak¿e

Musisz byæ zalogowany, aby komentowaæ. Zaloguj siê lub za³ó¿ konto, je¿eli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesi±ca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiañski ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Ko³atanie
Artur ¯ak
Ko³atanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musia³ ;
W rytmie serca
Mapa poziomów ¶wiadomo¶ci
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów ¶wiadomo¶ci
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jeste¶ jak kwiat
Beata Bartczak
Jeste¶ jak kwiat
Niegasn±cy ¿ar
Hannah Fielding
Niegasn±cy ¿ar
Poka¿ wszystkie recenzje