31.05-05.06: 47. Krakowski Festiwal Filmowy

«poprzedni     następny»
2007-06-02 13:13:55
Od 31 maja do 5 czerwca odbywa się 47. Krakowski Festiwal Filmowy. Tegoroczny program festiwalu krótkiego metrażu to trzy konkursy z 88 filmami, kilkaset pokazów, liczne cykle i wydarzenia towarzyszące.

O nagrody Złotego Smoka w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych oraz Złotego Lajkonika w konkursie polskim startuje odpowiednio 46 i 32 filmy. Nowością jest konkurs pełnometrażowego dokumentu, w którym o laur Złotego Rogu ubiega się 10 filmów, w tym trzy polskie prapremiery (m.in. „Istnienie”  Marcina Koszałki oraz nowe filmy Jacka Bławuta i Jana Komasy). Selekcji konkursowych filmów dokonał osobiście Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu.

Cykle festiwalowe tworzą: "Prowincje Europy", "Dźwięki muzyki", "Krakowskie premiery dokumentalne", "Laureaci festiwali"; odbędą się także plenerowe wydarzenia: "Salony PRL-u", umiejscowione na terenie dawnego żydowskiego getta w Podgórzu projekcje dwóch filmów o tematyce żydowskiej, w tym dokumentu Krzysztofa Miklaszewskiego o słynnej "Aptece pod Orłem" prowadzonej w latach hitlerowskiej okupacji przez Tadeusza Pankiewicza.

Do tegorocznych konkursów festiwalu zakwalifikowały się dwa filmy, które powstały w ramach drugiej edycji warsztatów filmu dokumentalnego "ROSJA-POLSKA. NOWE SPOJRZENIE” zorganizowanych m.in. przez Instytut Adama Mickiewicza. W konkursie ogólnopolskim o Złotego Lajkonika będzie walczył film Rafała Skalskiego „52 procent”, a „Pierwszy dzień” Marcina Sautera zakwalifikował się do konkursu międzynarodowego (projekcja: 2 czerwca, godz. 16.00, kino Kijów).
Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu jest premiera pełnometrażowego dokumentu „Katyń” Józefa Gębskiego. „Katyń” to synteza faktów i refleksji. Gębski przedstawia podstawowe informacje - umieszczenie polskich oficerów i wysokich urzędników państwowych w specjalnych obozach, m.in. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, rozkaz ich wymordowania wydany przez Stalina na wniosek Berii z marca 1940. Przypomina jednak także, że już w 1937 roku Jeżow planował wywózkę Polaków z Kresów Wschodnich. Reżyser spenetrował polskie, radzieckie, niemieckie i amerykańskie archiwa, zdobył fragmenty wojennych kronik niemieckich i radzieckich wykorzystujących niemiecki materiał filmowy. Uczestniczył w poszukiwaniach masowych grobów oraz ekshumacjach przeprowadzanych w latach 90. przez Polaków. Nakręcił kilka krótkich dokumentów o bolszewickich zbrodniach. Teraz zaprosił przed kamerę historyków z Polski i USA, ks. Zdzisława Peszkowskiego, jeńca Kozielska i uczestnika grupy poszukującej polskich mogił. Kamera rejestruje zdarzenia, wysłuchuje wspomnień.

Temat zbrodni katyńskiej zajmie ważne miejsce w programie tegorocznej imprezy krakowskiej. Oprócz premierowego „Katynia” Józefa Gębskiego zapowiedziano pozakonkursowe pokazy „Czaszki z Katynia” Dunki Lisbeth Jessen oraz filmu „Katyń – imię zbrodni” Czeszki Petry Vselichovej. Udział w dyskusjach towarzyszących pokazom potwierdzili autorzy filmów i historycy z IPN. ("Rzeczpospolita", 30.05.07, www.rzeczpospolita.pl)
Więcej informacji na stronie festiwalu: www.cff.pl.

Źródło: www.culture.pl
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów