Doktorat honoris causa dla Orhana Pamuka

«poprzedni     następny»
2007-05-05 13:10:24
     4 maja turecki pisarz Orhan Pamuk otrzymał tytuł doktora honoris causa Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.  Uroczystość początkowo zaplanowana była na początek lutego. Wówczas jednak laureat nagrody Nobla odwołał swój przyjazd do Niemiec z obawy o swoje życie.

Władze berlińskiej uczelni podkreśliły, że do grona uhonorowanych przez nią osób przystępuje autor, który stanowi "wyjątkowe zjawisko w literaturze światowej". Profesorowie wyrazili radość, że wizyta Orhana Pamuka w Niemczech w końcu doszła do skutku. Przed trzema miesiącami zrezygnował on z przyjazdu po tym, jak tureccy nacjonaliści zagrozili mu śmiercią.

Dziękując za wyróżnienie Pamuk nawiązał w Berlinie do głośnego zabójstwa tureckiego dziennikarza Hranta Dinka, który podobnie jak pisarz domagał się prawa do otwartego mówienia o rzezi Ormian dokonanej przez Turków podczas I wojny światowej. Noblista stwierdził, że polityczne morderstwa i zaostrzenie sytuacji w Turcji nie pozwalają mu w pełni cieszyć się nagrodą.

Podczas uroczystości nadburmistrz Berlina Klaus Wowereit powiedział, że wrogowie Pamuka są wrogami demokracji i przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, zadaniem Zachodu jest ochrona pisarzy, których życie jest zagrożone z powodu głoszonych poglądów.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów