Droga do Zielonego Wzgórza

«poprzedni     następny»
2009-02-10 22:51:40
We wtorek do księgarń trafi prequel "Ani z Zielonego Wzgórza" zamówiony w związku z obchodzonym w zeszłym roku 100-leciem powieści Lucy Maud Montgomery. Dzieje Ani od narodzin do momentu gdy zaczyna się akcja klasycznej powieści opisała Budge Wilson. Książka nosi tytuł "Droga do Zielonego Wzgórza".
Lucy Maud Montgomery podaje w swoich powieściach niektóre szczegóły na temat wcześniejszych losów swojej rudowłosej bohaterki. Wiadomo, że jest ona córką pary ubogich nauczycieli, którzy zmarli niedługo po narodzinach dziewczynki. Potem rozpoczęła się jej tułaczka po obcych domach. Wiadomo, że w jednym z nich traktowana była jako niańka dla kilku par bliźniaków, dziewczynka w końcu znalazła się w sierocińcu. Ania Shirley trafiła na Zielone Wzgórze przypadkiem - rodzeństwo Cuthbertów prosiło w sierocińcu o chłopca, który mógłby pomagać im w gospodarstwie.

Wszystkie te dane pozostawiają jednak wiele miejsca dla wyobraźni, co wykorzystała autorka prequelu - Budge Wilson - kanadyjska pisarka pochodząca z Nowej Szkocji, gdzie, jak wiadomo, mieszkała także Ania z Zielonego Wzgórza. Wcześniejsze przygody Ani Wilson opisała na zamówienie spadkobierców praw autorskich do książek Montgomery. Wilson zachowała w swojej książce sposób mówienia Ani. Pisarka pokazuje w jaki sposób osierocona dziewczynka, pomimo biedy i utrudnionego dostępu do edukacji uczy się nowych, coraz to bardziej skomplikowanych słów, stopniowo kształtując swój własny, nieco pretensjonalny ale niepowtarzalny styl wypowiedzi.

"Od czasu kiedy 100 lat temu powstała powieść, przeczytało ją w 22 językach może jakieś 100 mln osób, młodych i starych" - mówił ambasador Kanady David Preston na urodzinach Ani z Zielonego Wzgórza, zorganizowanych w czerwcu zeszłego roku w Krakowie przez Wydawnictwo Literackie.

Lucy Maud Montgomery zaczęła pisać "Anię z Zielonego Wzgórza" w 1904 roku. Rok później powieść ukończyła, jednak początkowo nikt nie był zainteresowany wydaniem książki. Ostatecznie, po kilku poprawkach, książka w 1908 r. została wydrukowana i - ku zaskoczeniu autorki - stała się bestsellerem. Seria książek o Ani z Zielonego Wzgórza liczy sobie 10 tomów. W kolejnych książkach opisywane są dalsze losy bohaterki i jej dzieci. Zostały one przełożone na 36 języków. Ostatni tom - "Pożegnanie z Awonlea" - ukazał się w 1920 roku. Na podstawie powieści o Ani z Zielonego Wzgórza zrealizowano 10 filmów. 100-lecie pierwszego wydania powieści obchodzone było w zeszłym roku na całym świecie.

"Droga do Zielonego Wzgórza" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów