Kieszonkowy atlas kobiet w bytomskiej Kronice

«poprzedni     następny»
2009-03-19 07:23:34

W sobotę 21 marca w bytomskiej Galerii Kronika przy Rynku w ramach cyklu „Niski nakład” odbędzie się spotkanie z Sylwią Chutnik, autorką „Kieszonkowego atlasu kobiet” które poprowadzi poeta i naukowiec, Grzegorz Olszański.

Sylwia Chutnik – ur. 1979 w Warszawie. Kulturoznawczymi, anarcho-aktywistka, dziennikarka i absolwentka Gender Studies. Założycielka i szefowa fundacji MaMa i współtwórczyni akcji „O Mamma Mia!” mającej na celu zwrócenie uwagi na problemy doskwierające matkom w przestrzeni miejskiej. Ponadto założycielka Ligi Punkowych Rodzin i przewodniczka po Warszawie (śladami wybitnych kobiet).

W kwietniu 2008 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Kieszonkowy atlas kobiet”. Powieść, za którą Sylwia Chutnik zdobyła „Paszport Polityki” oraz pierwszą nagrodę w plebiscycie na najlepszą książkę roku według słuchaczy „Trójki” (audycja „Radiowy Dom Kultury”). Jak pisała krytyczka i literaturoznawczyni Anna Nasiłowska: „To, co zrobiła Sylwia Chutnik, jest swego rodzaju rewolucją w polskim feminizmie, który zasklepił się w lansowaniu zachodnich haseł, czy to w akademickich dyskusjach, czy w mediach, nie zwracając większej uwagi na polską rzeczywistość. Jej powieść „Kieszonkowy atlas kobiet" mówi o tym, co w mieście wspólne, przedstawia rzeczywistość bazaru, małe rozmówki i codzienne życie.”

Prywatnie Radykalna Gospodyni Domowa.
 
W kolejnym spotkaniu niskiego nakładu - 8 kwietnia (środa) o godz. 18:00 udział weźmie Bożena Keff autorka „Utworu o Matce i Ojczyźnie".

fot. Mikołaj Długosz (http://altaskobiet.blog.onet.pl)

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów