Nagroda "Nowych Książek" dla Doroty Kudelskiej

«poprzedni     następny»
2009-02-27 20:38:22

Nagrodę miesięcznika "Nowe Książki" wręczono w czwartek  Dorocie Kudelskiej  za biografię intelektualną Jacka Malczewskiego. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Tegoroczną laureatkę Dorotę Kudelską z Katedry Sztuki Nowoczesnej KUL uhonorowano za pracę "Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego", którą w swoim uzasadnieniu jury określiło jako "dzieło, które rzuca nowe światło na źródła światopoglądu i wrażliwości twórczej wybitnego malarza Jacka Malczewskiego".

Książka Kudelskiej, licząca 856 stron, powstała w wyniku dwudziestu lat badań, odkryć, opracowań.
- Autorka tej napisanej z niezrównaną erudycją obszernej monografii przedstawiła nieznane fakty z życia prywatnego i zawodowego Malczewskiego, starannie przebadała korespondencję artysty i dokumenty związane z jego biografią - charakteryzowała dzieło w laudacji prof. Maria Poprzęcka.

Według prof. Poprzęckiej, Kudelska wykonała wielką, niezwykle rzetelną pracę, w wyniku której otrzymaliśmy wielostronny i szczegółowy wizerunek artysty ukazanego w rozmaitych sytuacjach i kolejach życia". Takiej biografii i takiego kalendarium nie ma żaden młodopolski artysta, nawet Wyspiański - dodała Poprzęcka.

Zdaniem Elżbiety Charazińskiej, kurator Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, autorka przedstawiła tu wszystko, co było niedopowiedziane bądź dyskretnie pomijane w biografii wybitnego artysty, w dziejach jego życia uczuciowego - skomplikowane relacje z dominującym osobowością ojcem, potem z kochaną, choć nierozumiejącą go żoną, powinności wobec sióstr i dzieci czy wreszcie pełna wahań i rozterek, ale jakże inspirująca wielka miłość do pięknej i rozumniej, o wiele młodszej kobiety Marii Balowej.

- Obrazy Malczewskiego kryją w sobie znacznie więcej niż to, co interpretatorzy z nich wyczytywali. Taka doza myśli, wiedzy, znajomość ówczesnej literatury czy orientacja w filozofii, jakie cechowały artystę, domagały się dokładniejszego opisu. Jestem przekonana, że Malczewski i dziś może mocno poruszyć emocje i wyobraźnię współczesnych młodych ludzi - powiedziała PAP autorka.

Dorota Kudelska jest historykiem literatury i sztuki. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1981) oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1985), gdzie obroniła magisterium pt. "Opracowanie korespondencji Jacka Malczewskiego. Uwagi przy lekturze korespondencji malarza". Od 1987 r. pracuje w katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej KUL. W 1995 r. uzyskała stopień doktora za rozprawę "Juliusz Słowacki i sztuki plastyczne", napisaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Ryszkiewicza.

W 2000 r. otrzymała trzyletni grant KBN, dzięki któremu przeprowadziła kwerendę biblioteczną, muzealną i archiwalną w Monachium, Wiedniu i we Lwowie, szukając korespondencji i dokumentów dotyczących życia i twórczości Jacka Malczewskiego.

Nowe Książki w numerze marcowym br. przybliżają postać autorki i jej dokonania w obszernym wywiadzie.

Nagroda "Nowych Książek" przyznawana jest od dziesięciu lat: jej laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Jerzy Jedlicki, Ryszard Kapuściński, Barbara Skarga, Urszula Kozioł i Kazimierz Orłoś.

Fundatorem nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów