Stanisław Barańczak laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

«poprzedni     następny»
2009-03-22 19:20:15

 Stanisław Barańczak otrzymał nagrodę za całokształt pracy twórczej w drugiej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W piątek jury konkursu ogłosiło również siedem nominacji do nagrody w kategorii książka roku i trzy nominacje w kategorii debiut roku.
   

Jak poinformował przewodniczący jury prof. Jacek Łukaszewicz, o przyznaniu nagrody dla Barańczaka zadecydowały względy formalne i merytoryczne. Jury rozpatruje jedynie kandydatury tych osób, które wydały w zeszłym roku książkę. W 2008 r. ukazała się nowa książka Barańczaka pt. "Pegaz zdębiał". Mówiąc o względach merytorycznych prof. Łukaszewicz podkreślał olbrzymi wpływ twórczości Barańczaka na polską poezję. "Cały wielki ferment w polskiej poezji końca lat 60. i początku 70. zawdzięczamy w głównej mierze Barańczakowi. To on był głównym przedstawicielem nowej poezji mistycznej końca lat 60. To on w końcu, tłumacząc z wielu języków, wprowadził do polskiej poezji szerokie grono twórców z Anglii, Ameryki czy Rosji" - zwrócił uwagę profesor.Wśród nominowanych w kategorii książka roku znalazły się następujące dzieła: "Baw się" Romana Honeta, "Gubione" Krystyny Miłobędzkiej, "Drobne!, drobne!" Edwarda Pasewicza, "Trap" Marcina Sendeckiego, "Filtry" Adama Wiedemanna, "Wszystko" Bohdana Zadury oraz "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego. W kategorii debiut roku nominacje uzyskali: Dariusz Basiński za książkę "Motor kupił Duszan", Sławomir Elsner za "Antypody" oraz Monika Mosiewicz za "Cosinus salsa".

Ogłoszenie nazwisk zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz wręczenie statuetek odbędzie się 17 kwietnia na uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Polskim. Oprócz statuetki Silesiusa laureaci otrzymają nagrody pieniężne - za całokształt twórczości 100 tys. zł, za książkę roku 50 tys. zł, za debiut 20 tys. zł.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda ma promować najważniejsze dzieła i twórców polskiej poezji. W ubiegłym roku nagrodę za całokształt otrzymał Tadeusz Różewicz.Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 105 książek. "To istotna zmiana w stosunku do roku poprzedniego, gdzie było tych pozycji o wiele mniej" - mówił prof. Łukaszewicz.

Stanisław Barańczak urodził się w 1946 r. w Poznaniu. Jako poeta i krytyk debiutował w 1965 r. W latach 1967-71 pracował w redakcji poznańskiego miesięcznika "Nurt". Po wydarzeniach czerwca 1976 r. był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz podziemnego kwartalnika "Zapis". Od 1981 r. wykłada w USA literaturę polską na Harwardzie i jest redaktorem naczelnym "The Polish Review". W 1983 r. był współzałożycielem paryskich "Zeszytów Literackich".Barańczak uważany jest za czołowego poetę pokolenia tzw. "Nowej Fali" i jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy debiutujących w latach istnienia PRL. Łączy twórczość literacką i naukową z działalnością polityczną. Jest wybitnym tłumaczem anglojęzycznej poezji na język polski, a także poezji polskiej na język angielski.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów