Orgia Myśli dziś w Warszawie

Data: 2009-02-24 13:51:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Orgia Myśli dziś w Warszawie Orgia Mysli oraz Instytut Goethego w Warszawie zapraszają na piąte spotkanie z cyklu ORGIA Z MYŚLĄ NIEMIECKĄ poświęcone twórczości Heinricha von Kleista "Kleist. Literatura wojenna" z udziałem: Agaty Bielik-Robson (IFiS PAN) i Mateusza Falkowskiego (Orgia Myśli). Dyskusję poprowadzi Paulina Kwiatkowska (IKP UW, Orgia Myśli). Piątek 27 lutego 2009, g. 18.30, Instytut Goethego w Warszawie, przy ul. Chmielnej 13a.

Heinrich von Kleist (1777–1811) – znany glownie ze swego trudnego i krotkiego zycia, ze swej lektury Kanta, wreszcie samobojstwa, do ktorego jakoby doprowadzila go ta lektura – byl nie mniej ekscentrycznym pisarzem. Na temat Penthesilei, jednego z najosobliwszych i najgwaltowniejszych dramatow w historii, Goethe powiedzial: „Pochodzi ona z tak dziwnego rodu i obraca sie w tak obcych sferach, ze potrzeba mi dluzszego czasu, abym mogl sie z jednym i drugim oswoic”. W istocie nielatwo oswoic sie z wiekszoscia Kleistowskich postaci. Michael Kohlhaas, Penthesilea, ksiaze Homburgu – to bohaterowie walczacy. Trudno zdefiniowac stawke i strategie ich kampanii. Silny i decydujacy czynnik afektywny czyni z tych wojen przedsiewziecia niezrozumiale i nieprzewidywalne. Jesli dolaczyc do tego szeregu pozostalych somnambulikow Kleista, w tym bohaterów komedii – a takze Traktat o marionetkach – wylania sie z tej konstelacji nie tylko pewna teoria konfliktu, ale rowniez oryginalna antropologia, wykraczajaca zarowno poza klasyczny racjonalizm, jak i romantyczna uczuciowosc. Spotkanie w jezyku polskim.

 

Jeszcze dzis (24.02.2009) zapraszamy rowniez na

 

inauguracje cyklu spotkan poswieconych teorii obrazu:

 

OBRAZ – PRZEKLENSTWO, POZOR CZY MATERIA?

 

Wizualnosc po francusku

 

 

Obraz i percepcja wizualna – wraz z rozwojem i rosnacym zroznicowaniem przestrzeni medialnej – w coraz wiekszym stopniu staja sie przedmiotem refleksji teoretykow i odbiorcow kultury. Mysliciele francuscy dokonali na tym polu szczegolnie wiele. W ramach nowego cyklu OM, inicjatywy OKO oraz IFV: Obraz – przeklenstwo, pozor czy materia? zamierzamy przyblizyc ich dokonania, pokazac, jak francuscy filozofowie i artysci patrzyli i uczyli patrzec.

 

Na spotkaniach, otwartych dla wszystkich zainteresowanych, bedziemy wspolnie analizowac teksty, fragmenty filmow i obrazow.

 

Obraz…, zwykle co dwa tygodnie, w siedzibie Instytutu Francuskiego w Warszawie przy ul. Senatorskiej 38, we wtorki, w godz. 18.00-21.00.

 

Najblizsze spotkania:

 

24 lutego 2009 – Obraz – przeklenstwo, pozor czy materia? Wizualnosc po francusku (wprowadzenie) – spotkanie organizacyjne.

 

10 marca 2009 – „[…] jest to obraz, ale obraz istniejacy w sobie” – Bergsonowska koncepcja materii jako zbioru obrazow.

 

17 marca 2009 – Co to znaczy, ze nie ma zadnej roznicy miedzy obrazami, rzeczami i ruchem? – Obraz w Kinie Gillesa Deleuze’a.

 

Spotkania w jezyku polskim

 

Potem Barthes, Derrida, Merleau-Ponty, Lacan, Baudrillard i inni.

 

(Dla studentow mozliwosc zaliczenia konwersatorium w ramach systemu USOS.)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje