Zmarł prof. Stefan Szymutko

«poprzedni     następny»
2009-02-20 22:55:15

 Zmarł prof. Stefan Szymutko - eseista, historyk literatury, wybitny znawca polskiej prozy XX wieku - poinformowały w piątek władze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie profesor pracował w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej.
        Prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego prof. Marian Kisiel powiedział w piątek, że Szymutko był jednym z najwybitniejszych badaczy prozy polskiej XX wieku, a także wielkim znawcą i admiratorem twórczości pisarza Teodora Parnickiego.

"Mówił o sobie, że jest +człowiekiem historycznym+, tj. przywiązanym do miejsca i ludzi. Z tego przywiązania wyrosła jego najgłośniejsza książka +Nagrobek ciotki Cili+, traktująca o dramacie niewysłowienia i miłości do Śląska. Stefan był człowiekiem wielkiego uroku osobistego i naukowej pasji. Wychował grupę zdolnych doktorów, którym przekazał umiejętność wnikliwego czytania. Dzisiaj płaczą po nim nie tylko oni" - powiedział.

Stefan Szymutko jest autorem książek: "Zrozumieć Parnickiego" (1992), "Rzeczywistość jako zwątpienie w literaturze i w literaturoznawstwie" (1998), nominowanego do literackiej nagrody NIKE w 2002 roku "Nagrobka ciotki Cili" (2001) oraz "Przeciw marzeniu? Jedenaście przykładów, ośmioro pisarzy" (2006). Był współpracownikiem wielu czasopism, m.in.: "FA-artu", "Opcji", "Śląska", "Res Publiki Nowej" i "Pamiętnika Literackiego".

"W osobie pana profesora utraciliśmy najwybitniejszego znawcę literackiej twórczości Teodora Parnickiego - był niekwestionowanym autorytetem naukowym, uznanym w kraju i za granicą w tej dziedzinie. W 1997 roku współtworzył Towarzystwo Literackie im. Teodora Parnickiego, którego był pierwszym prezesem w latach 1998- 2001" - podkreślają rektorzy Uniwersytetu Śląskiego.

Stefan Szymutko urodził się 27 lipca 1958 r. w Mysłowicach. Był profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na którym w 1981 roku ukończył studia filologiczne, i w którym w 1991 roku doktoryzował się, a w 1999 roku habilitował. W 2007 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Śląskiego od 1981 roku, zatrudnionym w Zakładzie Historii Literatury Poromantycznej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego.

Zmarł w czwartek w wieku 51 lat. Pogrzeb śp. prof. dra hab. Stefana Szymutki odbędzie się 21 lutego (sobota) o godz. 10.00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Maksymiliana Kolbego w Mysłowicach Janowie.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów