Książkowe premiery tygodnia

«poprzedni     następny»
2014-08-29 12:39:06
news - Książkowe premiery tygodnia

Patrząc na listę najnowszych premier tygodnia, wyraźnie już widać, że sezon ogórkowy się kończy. Sporo powieści obyczajowych, bestsellerowy kryminał i dobra fantastyka - poznajcie najciekawsze książki, których premiera przypadła na mijający tydzień. 

 

 

betonowyBetonowy pałac

Gaja Grzegorzewska, Wydawnictwo Literackie

 

Tu raczej nie mamy wątpliwości. Powieść zapowiadana niemal przez wszystkie media tradycyjne i elektroniczne. - Mocna, dosadna, zaangażowana - taka jest nowa powieść Grzegorzewskiej. Betonowy pałac to kawał krwistej sensacji, warsztat na wysokim poziomie i po prostu emocjonująca lektura - pisze Sławomir Krempa w naszej redakcyjnej recenzji. Zapraszamy także do przeczytania wywiadu z autorką

 

 

powrotPowrót

Izabela Sowa, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

 

Dorotka rozczarowała wszystkich – zamiast skończyć ASP, zajęła się robieniem tatuaży, zamiast realizować gotowy scenariusz, zdecydowała się napisać swój własny – wyjechała. Teraz wraca: do kraju, do rodziców, do siebie. I choć nadal nie pasuje do wyobrażeń swoich bliskich, nie chce się już buntować i walczyć. Tyle przedstawiony przez wydawcę zarys fabuły. Nasi czytelnicy zwracają uwagę na brak typowej fabuły - nie we wciągającej akcji bowiem tkwi siła tej książki. Autorka skupia się przede wszystkim na spotkaniach głównej bohaterki z ludźmi, na jej interakcjach z klientami, przyjaciółmi, rodziną. Ta historia to przede wszystkim rozmowy, przeplatane myślami Dorotki, które co rusz odpływają w innym kierunku i jeszcze bardziej podkreślają jej brak gotowości do zmierzenia się z szarą rzeczywistością - zaznacza AnnaP.

 

 

tajemnicaTajemnica mojej matki

Jenny L. Witterick, Dom Wydawniczy Rebis

 

Książka zainspirowana filmem o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Franciszce Halamajowej i jej córce jest wprawdzie pierwszą publikacją Jenny L. Witterick, jednak szybko stała się bestsellerem. Oddajmy głos samej autorce: ta książka jest dziełem wyobraźni, zainspirowała mnie jednak prawdziwa historia Franciszki Halamajowej, która wraz z córką Heleną ocaliła w Polsce w czasach II wojny światowej piętnastu Żydów. W tym samym czasie ukrywała na poddaszu młodego niemieckiego żołnierza. Przed wojną żyło w Sokalu sześć tysięcy Żydów. Tylko trzydzieścioro ocalało, z czego połowę uratowała jedna Polka - Franciszka. (...) Kiedy ma się wiele do stracenia, a jednak dokona się właściwego wyboru, ujawnia się szlachetność, którą ma się w sobie. Kiedy to osiągamy, znosimy z pogodą rzeczy nie do udźwignięcia. 

 

 

dzielnicaUniwersum Metro 2033. Dzielnica obiecana

Paweł Majka, Fabryka Słów

 

Pierwsza polska powieść, rozgrywająca się w uniwersum Metro 2033, stworzonym przez Dmitrija Glukhovsky'ego. Zdradzeni i zmuszeni do ucieczki mieszkańcy Nowej Huty wyruszają na poszukiwanie mitycznego raju - Kombinatu. Nie wiedzą jeszcze, że z niedostępnego dla nich centrum Krakowa nadciąga przerażająca horda, która odmieni znany im świat. Jednak to śmiertelne niebezpieczeństwo okaże się tylko tłem dla piekła, które ludzie niezmiennie gotują sobie sami nawzajem. Jak poradził sobie Paweł Majka? Z pewnością wielu czytelników będzie się chciało o tym przekonać. 

 

 

dlaDla Ciebie wszystko

Katarzyna Michalak, Wydawnictwo Literackie

 

Okaleczony, porzucony przez matkę chłopczyk i ścigany przez policję haker. Los postawi na ich drodze uroczą, młodą i bardzo wrażliwą panią doktor. Czy tak różni ludzie, mogą w ogóle mieć ze sobą coś wspólnego? Losy Ani z Jabłoniowego Wzgórza dziwnym trafem splatają się z losami bohaterów Wiśniowego Dworku. Wszystkie miłośniczki przystojnego Ariela i tajemniczego Daniela będą mogły spotkać ich ponownie... Pozycja obowiązkowa dla miłośników twórczości Katarzyny Michalak. 

 

 

Kkorespondentorespondent

Grażyna Jagielska, Wydawnictwo W.A.B.

 

Caroline i Adam Matyasowie są dziennikarzami, korespondentami wojennymi od lat podróżującymi po świecie w poszukiwaniu sensacyjnych informacji. Po nieudanej próbie nawiązania kontaktu z przywódcą powstania mudżahedinów w Kaszmirze wracają do Delhi, do domu zaprzyjaźnionej hinduskiej rodziny. Tam właśnie jeden z lokatorów, najemny żołnierz, opowiada Matyasom historię tytułowego zaginionego korespondenta. Caroline, mimo niebezpieczeństwa, postanawia samotnie wyruszyć jego tropem do Afganistanu. Powieść Grażyny Jagielskiej podejmuje niezwykle aktualne wątki godności i odpowiedzialności dziennikarzy w świecie wszechwładnych mediów. Jest także przenikliwym i ironicznym obrazem życia rzadko opisywanego środowiska korespondentów wojennych, a przy tym przejmującą, zachwycającą swym rytmem opowieścią o konfrontacji różnych kultur, postaw życiowych i systemów wartości.

 

 

Pponadonad światem

Paul Bowles, Wydawnictwo Świat Książki

 

Paul Bowles był jednym z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy XX w. Jego powieści to już klasyka, na czele z otoczoną niemal kultem debiutancką Pod osłoną nieba, znaną również z wersji filmowej w reżyserii Bernardo Bertolucciego. Nigdy nie publikowana w Polsce Ponad światem to czwarta i ostatnia powieść w dorobku Bowlesa, która we frapujący sposób podejmuje podobną tematykę co Pod osłoną nieba: lęku przed nieznanym, kryzysu osobowości, zagadki ludzkiej natury, w której mimo cywilizacyjnej ogłady drzemią mroczne siły.

 

 

Wilwilczecze przesilenie

Anne Rice, Dom Wydawniczy Rebis

 

Pierwsza powieść Anne Rice z nowego cyklu o zagadkowym świecie wilkołaków zaskoczyła czytelników i zauroczyła barwną, odważną wizją tego, co może się kryć się w tajemniczych, dzikich rejonach kalifornijskiego wybrzeża. Tym razem Anne Rice konynuuje wątki rozpoczęte w powieści Dar wilka. 

 

 

 

Niech w końcu cniech oś się zdarzy

Trixi von Bulow, Wydawnictwo Świat Książki

 

Zabawna i inteligentna odpowiedź na Jedz, módl się, kochaj – opowieść o kobiecie, która na półmetku życia musi na nowo odnaleźć jego sens. Pomiędzy codziennym kieratem a chęcią, by jeszcze raz poszukać szczęścia, rozwija się porywająca, czasem smutna, czasem zabawna i pełna zaskoczeń, bardzo życiowa historia. "Pełna humoru i ciepła, przewrotna opowieść o poszukiwaniu szczęścia" – czytamy w „Woman”. Czekamy na Wasze opinie o tej książce!

 

 

Wawalizkilizki hipochondryka

Mariusz Sieniewicz, Wydawnictwo Znak

 

W Walizkach hipochondryka pojawia się Emil Śledziennik – mężczyzna w wieku kryzysowym, w za krótkiej piżamie, podglądany z odrobiną czułości, goryczy, dużą dawką ironii (podawanej dożylnie) i pełnym rozbawienia dystansem. Przy życiu trzymają go trzy rzeczy: rozpamiętywanie przeszłości, choroba i miłość do pewnej kobiety, o której mówi wyłącznie na klęczkach. To powieść dla prawdziwych twardzieli o słabych nerwach, którzy banał egzystencji traktują jako jedną z najwyższych form okrucieństwa. Czy nominowany do Paszportu "Polityki" i Nagrody Literackiej Nike Mariusz Sieniewicz nadal jest w formie? Warto się o tym przekonać. 

 

 

Sanktsanktuariumuarium śmierci

Dariusz Rekosz, Wydawnictwo Replika

 

Dariusz Rekosz tym razem dla dorosłych. Pasmo tajemniczych zabójstw, które wstrząsają Gdańskiem - ich okrucieństwo i bestialskie okaleczanie ofiar - wskazują na to, że w Trójmieście grasuje seryjny morderca. Z niewyjaśnionych przyczyn giną młodzi mężczyźni, którzy pozbawiani są gałek ocznych, a za ich lewym uchem znaleźć można zagadkowy tatuaż. Co jeszcze łączy wszystkich zamordowanych? Kim jest kolekcjoner gałek ocznych? Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim piękna i tajemnicza kobieta? Ile kosztują dobre układy z jednym z największych światowych mocarstw?

 

 

Opinia
Treści
violabu Linia koment "Betonowy pałac" kusi!
2014-08-29 14:35:35
aishiteru Linia koment Super, wszystkie pozycje są bardzo interesujące. :)
2014-08-29 13:32:54
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów