Pochowano Giocondę

«poprzedni     następny»
2009-02-13 23:26:00

W salach paryskiego Luwru zawisł "Pogrzeb Giocondy" - pięcioczęściowe dzieło malarskie nawiązujące przewrotnie do arcydzieła Leonarda da Vinci - podaje Polska Agencja Prasowa. Autorem obrazów jest Yan Pei-Ming, współczesny chiński artysta tworzący we Francji, porównywany do Andy'ego Warhola.

Obrazy chińskiego malarza inspirowane arcydziełem wszech czasów można oglądać kilkadziesiąt metrów od pierwowzoru włoskiego mistrza. Ogromne płótna o wysokości 3 metrów, utrzymane w białych i szarych barwach, kontrastują z czerwonymi wnętrzami sali muzealnej.

W centrum poliptyku malarz umieścił Giocondę w klasycznej pozie i ze znanym każdemu tajemniczym uśmiechem, ale z twarzą spływającą łzami.

Po obu stronach Mony Lizy znajdują się pejzaże z czaszkami ludzkimi, będące swoistym przedłużeniem krajobrazów z oryginalnego dzieła Leonarda da Vinci. Pięcioczęściowe dzieło dopełniają portret niedawno zmarłego ojca Yan Pei-Minga oraz autoportret samego malarza na łożu śmierci.

Chiński artysta tłumaczy, że na jego obrazach "Gioconda opłakuje swoją własną śmierć, a także odejście tych wszystkich (artystów), którzy ją otaczają". "Zdecydowałem, że Giocondzie będzie towarzyszył mój zmarły ojciec, który w ten sposób przechodzi do wieczności. Wprowadzam go do Luwru" - powiedział dziennikarzom artysta. Wyjaśnił też, że czaszki na obrazie są kopiami zdjęć rentgenowskich jego własnej czaszki.

48-letni Yan Pei-Ming, od blisko trzydziestu lat tworzący we Francji, zdobył rozgłos dzięki ogromnym portretom znanych osobowości: Mao Tse-tunga, Buddy, Jana Pawła II, a ostatnio podczas amerykańskiej kampanii wyboczej - Baracka Obamy i Johna McCaina.

"Pogrzeb Giocondy" w Luwrze można oglądać do 18 maja.

źródło: turysyka.wp.l

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów