Poeta, awanturnik, blagier. Blaise Cendrars

«poprzedni     następny»
2014-10-01 13:39:10
news - Poeta, awanturnik, blagier. Blaise Cendrars

Gdy spotkał Apollinaire'a w Paryżu, poczuł się poetą. Potem pracował jako żongler, zbierał i sortował szlachetne kamienie, zwiedził cały świat, a walcząc w I wojnie światowej, stracił rękę. Był pisarzem-awanturnikiem, wielkim blagierem i mistrzem autokreacji. Dziś w Polsce pozostaje praktycznie nieznany. A szkoda. Postać Blaise Cendrarsa przybliża w eseju Wędrówką jedną życie jest człowieka Damian Kopeć. 

 

Demon pisania, a może raczej demon podróżowania? Poezja czy proza? Uroki samotności czy radość przebywania wśród ludzi? Reporterska prawda czy zmyślenia twórczego mitomana? Blaise Cendrars to poeta i pisarz pełen sprzeczności. Czasami naturalnych, czasami sprytnie wyreżyserowanych i świadomie uwypuklanych. To człowiek zakochany w słowach, w długich, rozbudowanych frazach, w opowieściach barwnych jak upierzenie siedmiokolorówki, w nieustannych dygresjach i zapętlających się rozważaniach. Takiego Cendrarsa spotykamy na łamach jego autobiograficznych książek. Człowieka u którego prawda - nie do rozróżnienia dla osoby postronnej - stale miesza się z fikcją, a sprzeczności są częścią złożonej osobowości, która próbuje się ukryć za parawanem słów. Człowieka stale w drodze, przystającego tylko na chwilę i z niecierpliwością ruszającego dalej. Człowieka chłonącego otaczający go świat, odbierającego go wszystkimi zmysłami.

 

Zapraszamy do przeczytania całego tekstu Wędrówką jedną życie jest człowieka, opublikowanego w naszym dziale publicystycznym.

Opinia
Treści
aishiteru Linia koment Zabieram się do czytania. :)
2014-10-01 13:47:49
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów