Zmarł John Updike

«poprzedni     następny»
2009-01-27 23:38:32

Zmarł znany pisarz John Updike, uważany za jednego z najlepszych prozaików i eseistów amerykańskich - poinformował "New York Times". Miał 76 lat, zmarł na raka płuc.
    
Co roku nazwisko Updike'a pojawiało się wśród kandydatów do literackiego Nobla.Krytycy postrzegają go jako pisarza wszechstronnego, który wnikliwie obrazuje życie obyczajowe Ameryki. W ostatnich latach wydał między innymi głośną powieść "Terrorysta", stanowiącą jego własne rozliczenie się z dramatem 11 września 2001 roku.

Najważniejszym utworem Updike'a jest - wyróżniony dwiema nagrodami im. Pulitzera - cykl powieściowy o Harrym Angstromie, nazywanym "Królikiem". Kolejne tomy tetralogii, zatytułowane "Uciekaj, Króliku", "Przypominj się, Króliku", "Jesteś bogaty, Króliku" i "Królik odpoczywa" ukazywały się co 10 lat, począwszy od 1960 roku. Autor oddał w nich klimat poszczególnych dekad. Łącznie napisał ponad 50 książek.

John Updike urodził się 18 marca 1932 roku. Był synem niezamożnego nauczyciela. Nie ukrywał, że zaczął pisać z obawy przed ubóstwem. W wywiadach deklarował, że będzie pisać, dopóki starczy mu sił.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów