Światowy Dzień Książki - w Warszawie trwa przez cały maj!

«poprzedni     następny»
2012-04-23 17:01:21
news - Światowy Dzień Książki - w Warszawie trwa przez cały maj!

Na dziś przypada ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto w Warszawie zaczęło się już wczoraj i będzie trwało przez cały maj. Wszystko za sprawą niedzielnej gali Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy i dwóch wielkich wydarzeń poświęconych literaturze, które odbędą się już niebawem. 

 

Kwiecień miesiącem książki

Wczoraj podczas uroczystej gali ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W kategorii „Proza” nagrodę otrzymał Jarosław Mikołajewski za książkę Rzymska komedia (Agora), w kategorii „Poezja” uhonorowano Jacka Łukasiewicza za tomik wierszy Stojąca na ruinie (Biuro Literackie). Małgorzata Strzałkowska zwyciężyła w kategorii „Książka dla dzieci – tekst i ilustracje” dzięki książce Leśne głupki i coś (Bajka), a Ewa Morycińska-Dzius została nagrodzona za książkę Rozsypane fotografie (Świat Książki) w kategorii „Edycja warszawska”. W kategorii „Warszawski twórca” nagrodę piątej edycji konkursu otrzymał prof. Janusz Tazbir.

Dziś z okazji święta książki fragmenty utworów literackich będzie można usłyszeć nie tylko w księgarniach, ale także na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej, gdzie wyemitowane zostaną fragmenty audiobooków czytane m.in. przez Mariana Opanię, Borysa Szyca czy Zbigniewa Zapasiewicza. Impreza ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Literacki maj

W dniach 10-13 maja w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Książki, a dwa tygodnie później na Rynku Mariensztackim Warszawski Kiermasz Książki, który potrwa przez cały weekend, od 26 do 27 maja. Na gości obu imprez będą czekały liczne atrakcje, a jakie – dowiemy się już niebawem. 

Rąbka tajemnicy uchylił Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady, która przygotowuje Kiermasz: 

- W tym roku zabierzemy warszawiaków w wyjątkową podróż po specjalnych strefach tematycznych, m.in.  fantazji i komiksu. Mariensztat na ten dzień zamieni się w przyjazny dla dzieci i rodziców świat, po którym przewodnikami będą literaccy bohaterowie.

Tegorocznej edycji Kiermaszu towarzyszyć będą warsztaty, wykłady, spotkania autorskie oraz spektakle sceniczno-muzyczne. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą laureaci Warszawskiej Nagrody Literackiej. Rynek na Mariensztacie to miejsce wyjątkowe, od lat związane z książką, to tu tradycyjnie mieszkańcy stolicy zasiadali z ulubioną lekturą w dłoni. Teraz mamy szansę powrócić do tego chlubnego zwyczaju – zauważa Matusiak. 

Organizatorzy Targów Książki oprócz tradycyjnych stoisk wystawienniczych również szykują specjalny program dla najmłodszych, rozmowy z autorami oraz Forum Nowych Technologii.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów