Bianka Rolando znów triumfuje!

«poprzedni     następny»
2009-10-26 11:51:48
news - Bianka Rolando znów triumfuje!

Wielki sukces poznańskiej pisarki! Laureatką Nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy poetycki debiut roku została – jednogłośnie – Bianka Rolando, tegoroczna laureatka Medalu Młodej Sztuki.

W Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie obradowało wczoraj jury w składzie: Krzysztof Karasek, przewodniczący oraz Marian Grześczak, Janusz Drzewucki i Sergiusz Sterna-Wachowiak – czyli wybitni polscy poeci i eseiści.

Jury zadecydowało, że tegoroczną Nagrodę Iłłakowiczówny otrzymuje „Biała książka” opublikowana przez poznańskie wydawnictwo Święty Wojciech. W swoim uzasadnieniu jury stwierdza, że jest to książka niespotykana w naszej literaturze. To debiut poetycki autorki głęboki, w swoich konstatacjach literackich nawiązujący do „Boskiej komedii” Dantego (konstrukcja książki to „Niebo – Czyściec- Piekło”). To ocena współczesności kulturowej, o tonacji ciemnej, choć nie nihilistycznej.

Bianka Rolando w swojej twórczości łączy literaturę ze sztukami wizualnymi. Za tom opowiadań „Rozmówki włoskie” otrzymała przyznawany przez „Polskę Głos Wielkopolski” Medal Młodej Sztuki w dziedzinie literatury. Jako plastyczka współpracuje z Galerią Leto w Warszawie.

Wręczenie przyznawanej przez „Polskę Głos Wielkopolski” Ogólnopolskiej Nagrody Poetyckiej im. Kaziemiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki roku nastąpi w środę 4 listopada 2009 r., o godz. 15 w Mieszkaniu-Pracowni im. K. Iłłakowiczówny przy ul. Gajowej 4 w Poznaniu.

Głos Wielkopolski

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów