Chopin i jego Europa

«poprzedni     następny»
2008-08-14 22:56:16
W piątek 15 sierpnia, w Warszawie rozpocznie się największy festiwal poświęcony twórczości Fryderyka Chopina – „Chopin i jego Europa”. Tegoroczny program zapowiada się niezwykle imponująco, planowane są 24 koncerty, w tym 9 koncertów symfonicznych, 14 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych, udział w nich weźmie ponad 200 wykonawców.

Organizatorzy nie zapomnieli, że festiwal od zawsze był sceną przeznaczoną dla wielkich indywidualności i tym razem również ich nie zabraknie. Jak mówi dyrektor festiwalu, Stanisław Leszczyński - Przyjedzie cała elita pianistów ze świata, ważny jest nurt powiązania tych artystów z Konkursem Chopinowskim, a więc będą grać zwycięzcy Philippe Giusiano, Kevin Kelner, Dang Thai Son, ale i ci tak zwani przegrani, jak Ivo Pogorelić. Oprócz nich pojawią się wielkie światowe sławy w osobach Grigorego  Sokolova, Nikolaia Demidenki czy Kristiana Bezuidenhouta.

Zgodnie z tegoroczną nazwą „Od Pogorelicia do Czajkowskiego” festiwal zainauguruje wybitny chorwacki pianista Ivo Pogorelić, najpierw solo, zaś w drugiej części koncertu wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Zagrane zostaną Nokturn e-moll op. 72 i Sonata h-moll op. 58 Fryderyka Chopina oraz II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa.

W dalszej części festiwalu przybliżona zostanie sylwetka wielkiego, choć nieco zapomnianego, wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Andrzeja Czajkowskiego, zmarłego w 1982 roku , którego II Koncert fortepianowy zostanie premierowo wykonany 17 sierpnia. Oprócz wymienionych już występów do wielkich wydarzeń bez wątpienia należeć będą wykonanie Symfonii „Niedokończonej” Franza Schuberta w interpretacji Orkiestry XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena czy też  koncert  The Zehefmair Quartet.

Organizatorem festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina współpracujący z  Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim-Operą Narodową oraz Programem 2 Polskiego Radia. Koncerty odbywają się w salach Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów