Czechow bardziej rozwija niż Danielle Steel

«poprzedni     następny»
2013-10-04 14:54:19
news - Czechow bardziej rozwija niż Danielle Steel

Badacze z New Scholl for Social Research z Nowego Jorku odkryli, że czytanie prozy - na przykład Czechowa czy Alice Munro - może pomóc wkroczyć na nowe terytorium społeczne i zintegrować się z nowym środowiskiem bardziej niż lektura powieści Danielle Steel - podaje "The Voice of Russia". Badanie pokazuje, że czytanie książek należących do literatury pięknej prowadzi do osiągania lepszych wyników w testach badających postrzeganie społeczne, inteligencję emocjonalną czy empatię. Umiejętności tego rodzaju przydają się zwłaszcza podczas prób odczytania języka ciała drugiej osoby czy zastanawiania się nad tym, co inny człowiek miał na myśli. 

 

Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że literatura piękna często pozostawia więcej wyobraźni, skłaniając czytelników do identyfikowania się z bohaterami i bycia wrażliwym na emocjonalne niuanse i zależności. 

 

Sposób prowadzenia badań

 

Naukowcy zebrali sporą grupę badanych w wieku od 18 do 75 lat. Uczestnikom badania postawiono jako zadanie przeczytanie książek należących do różnych gatunków literackich. Na listach znalazły się bestsellery, książki science fiction oraz proza laureatów nagród literackich, a także światowa klasyka. Po ukończeniu lektury badani przystępowali do testu, określającego, w jakim stopniu będą potrafili odczytać cudze emocje lub przewidzieć, jak człowiek może zachować się w konkretnej sytuacji. I tak na przykład w jednym z testów uczestnicy przeglądali 36 fotografii oczu i wybierali cztery przymiotniki, najlepiej opisujące, co przedstawia dane zdjęcie. 

 

Pomaga już kilka minut lektury

 

Eksperci podkreślają, że badanie to wskazuje na bezpośredni efekt płynący już z kilkuminutowej lektury. 

 

- To naprawdę ważny rezultat - mówi Nicholas Humphrey, psycholog ewolucyjny, który nie był zaangażowany w przeprowadzanie badania. - Fakt, że nawet czytanie przez trzy do pięciu minut może prowadzić do takich rezultatów, jest porażający. 

 

Badacz wskazuje na fakt, że można było przewidywać, że do podobnych rezultatów prowadzić może czytanie jako takie. - Bardzo ważne jest jednak oddzielenie literatury pięknej i popularnej, by pokazać, że wywierają one zupełnie inny efekt. Wyniki te powinni brać pod uwagę ludzie tworzący programy nauczania. 

 

Lepsza literatura piękna niż romans

 

Uważne czytanie i odkrywanie zarazem cudzego życia, które to doświadczenie niesie literatura piękna, pozwala postawić się w pozycji innego człowieka. W sytuacji, która może być trudniejsza, bardziej złożona niż w przypadku na przykład romansów. 

 

- W przypadku literatury pięknej, na przykład prozy Dostojewskiego, nie ma jednego, autorytatywnego głosu - mówi wykładowca akademicki, Albert Wendland. - Każdy bohater prezentuje inny sposób postrzegania rzeczywistości, czasem bardzo odmienny od tego, który charakteryzuje czytelnika czy inne postaci. Czytelnicy muszą poznać jego sposób myślenia, muszą wczuć się w jego rolę, zrozumieć jego postępowanie. A to przydaje się niejednokrotnie również w codziennym życiu. 

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment uwielbiam rosyjskich pisarzy...jakoś oststnio się zakochałam w tej trudnej twórczości
2013-10-07 08:24:32
pokooj36 Linia koment to prawda, też wychodzę z założenia, że najważniejsze, że w ogóle czytamy; czasem czyta się po to, aby się rozwijać (i wtedy sięgam faktycznie po literaturę piękną), a czasem potrzebuję prostej rozrywki - i czytam kryminały, a eni romanse, ale to chyba podobny poziom pisania / czytania dla rozrywki i samego obcowania z książką
2013-10-05 20:43:07
takahe Linia koment Moim zdaniem nie ważne co czytamy, ważne że w ogóle czytamy jakąś książkę
2013-10-04 16:53:37
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów