Czy współczesne dziewczyny kochają mitycznych superbohaterów?

Data: 2013-03-08 14:43:35 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Czy współczesne dziewczyny kochają mitycznych superbohaterów?

Superbohater jest uosobieniem ludzkich pragnień, wyidealizowaną wersją nas samych, jest w stanie dokonać niemalże wszystkiego. W trakcie lektury wierzymy - lub chcemy wierzyć - że "chcieć” znaczy „móc". Stęsknione za prawdziwą miłością, romantycznym ideałem czułego kochanka kobiety podświadomie pragną spotkać takiego mężczyznę w życiu. Pociesza oglądanie, jak superbohaterowie walczą z niesprawiedliwością, złem kiedy mamy wrażenie, że żyjemy w rzeczywistości pozbawionej ideałów. Wielu współczesnych literackich herosów znajduje odzwierciedlenie w mitologii greckiej. Pomiędzy każdym greckim bóstwem a superbohaterem można wykreślić prostą analogię. 

Kyrian z Tracji, którego spotyka Amanda w powieści Sherilyn Kanyon Objęcia nocy, jest na przykład walecznym żołnierzem, który stracił ukochaną.

Talon był celtyckim wojownikiem, którego przeklęli starożytni bogowie. Po tym, jak zamordowano jego siostrę, Talon, umierając, zawarł pakt z boginią Artemidą. W zamian za możliwość dokonania zemsty na klanie, który go zdradził, oddał duszę i rozpoczął wieczną służbę jako Mroczny Łowca. Przysiągł walczyć z Daimonami i ratować pochwycone przez nie ludzkie dusze. Nigdy nie miał powodu, by żałować dokonanego wyboru – dopóki nie spotkał Sunshine Runningwolf. Niekonwencjonalna Sunshine powinna być dla niego idealną kobietą. Była piękna, seksowna i nie szukała stałego związku. Jednakże, im więcej czasu Talon spędzał w jej towarzystwie, tym bardziej tęsknił za marzeniami o miłości i rodzinie – marzeniami, które pochował wieki temu. Talon uosabia prawość i solidarność z rodziną, walkę w obronie miłości i imienia.

Zarek jest najniebezpieczniejszym z Mrocznych Łowców. Przetrwał żywot jako rzymski niewolnik i wieki jako Mroczny Łowca na wygnaniu. Nikomu nie ufa. Z powodu uporczywego odmawiania wykonywania czyichkolwiek rozkazów, przebywa w odosobnieniu na Alasce, gdzie jego działalność jest mocno ograniczona i ściśle kontrolowana. Wielu boi się, że pewnego dnia Zarek wykorzysta swoje moce nie tylko przeciwko wampirom, ale i ludziom, a dziewięćset lat banicji uczyniło go zbyt nienawistnym, by dało się go uratować. Pragnący go zabić bogowie zgadzają się z wielkimi oporami, by najpierw osądziła go nimfa sprawiedliwości, Astrid. Astrid nigdy jeszcze nie uznała nikogo niewinnym, a jednak w Zareku dostrzega coś, co chwyta ją za serce. Łowca reaguje na nawet najdrobniejsze akty dobroci ze zdziwieniem i podejrzliwością. Zarek uosabia pragnienie kobiet o poskromieniu niebezpiecznego mężczyzny, ale jednak obdarzonego kochającym pełnym czułości sercem.

Superbohaterowie zawsze byli obecni w kulturze i nieważne, czy byli prawdziwymi, historycznymi postaciami, czy tylko bohaterami mitów. Byli potrzebni i dawali ludziom zawsze to samo – nadzieję. W starożytności superbohaterami byli herosi z mitów, tacy jak: Herkules, Prometeusz czy wojownicy - jak Achilles. W Rzymie takimi ludźmi byli wielcy przywódcy wojskowi. Również w średniowieczu archetyp superbohatera skupił się wokół wojska i przez to powstało wiele opowieści o rycerzach. Największymi byli niewątpliwie królowie-rycerze Artur i Ryszard Lwie Serce. 

We współczesnych czasach rolę tych legendarnych herosów przejęli ludzie o nadludzkich mocach i umiejętnościach, walczący ze złem tego świata. Zawsze znajdą miejsce w sercach czytelników.

 

informacja nadesłana

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Pokaż wszystkie recenzje