Dariusz Rosiak i Jarosław Mikołajewski z Nagrodą im. Beaty Pawlak

«poprzedni     następny»
2016-10-19 12:35:20
news - Dariusz Rosiak i Jarosław Mikołajewski z Nagrodą im. Beaty Pawlak

Dwie książki reporterskie o uchodźcach - Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego oraz Ziarno i krew Dariusza Rosiaka - zdobyły ex aequo tegoroczną nagrodę im. Beaty Pawlak dla najlepszego reportażu - ogłoszono w poniedziałek.

 

Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, która przyznaje nagrodę im. Beaty Pawlak, powiedział, że obie nagrodzone książki łączy przenikające je chrześcijaństwo i empatia. 

 

- W tym roku trudnym, roku uchodźczym, w którym chciałoby się, żeby nasi politycy, przedstawiciele nie tylko obozu rządzącego - bo okropne, antychrześcijańskie, rozpaczliwe rzeczy można było usłyszeć także z ust przedstawicieli innych opcji politycznych - żeby oni po te książki sięgnęli. Bo to są książki głęboko chrześcijańskie. (...) Obie te książki są w pewien sposób komplementarne wobec siebie - Rosiak wybrał się na Bliski Wschód porozmawiać o tym, skąd się biorą uchodźcy, jak żyje się w krajach, skąd uciekają, a Mikołajewski pojechał w przeciwną stronę - na Lampedusę, żeby uchodźców tam zobaczyć, jak oni już przybyli do Europy. Obie książki składają się na pewną całościową wizję - mówił Smolar.

 

Jarosław Mikołajewski w Wielkim przypływie (Dowody na Istnienie) opowiedział o codzienności na Lampedusie, włoskiej wyspie o powierzchni 20 kilometrów kwadratowych, którą na co dzień zamieszkuje około sześciu tysięcy ludzi, a przez którą w ciągu ostatnich kilkunastu lat przewinęło się kilkaset tysięcy uchodźców. Ich łódki często rozbijają się u wybrzeży Lampedusy, a morze wyrzuca na plaże buty, puszki z jedzeniem, dziecięce zabawki - jak pisał Mikołajewski. Pietro Bartolo - jednen z bohaterów książki - jest lekarzem, który od 1991 roku wita wszystkich przybyszy na Lampedusę jako doktor. Czeka na molo, osobiście bada uchodźców, leczy i kieruje do szpitala czy specjalistycznego ośrodka. Przez 25 lat przebadał w sumie trzysta tysięcy osób. Bada żywych, ale też umarłych, tych, którym nie udało się przeżyć przeprawy przez morze. Najtrudniej - jak opowiadał Mikołajewskiemu - jest znieść śmierć dzieci.

 

 

- Na naszych oczach znikają chrześcijańskie wspólnoty, które rozwijały się na Bliskim Wschodzie od ponad 2 tys. lat - mówił Dariusz Rosiak PAP o książce Ziarno i krew (Czarne). „Wielkie obszary Syrii i Iraku zmieniają się w połacie ziemi niczyjej z enklawami kontrolowanymi przez IS. Wszyscy normalni ludzie, tak chrześcijanie jak i muzułmanie, uciekają, bo nikt nie chce żyć pod butem Państwa Islamskiego. Fala uchodźców nie ustanie - tu raczej nie może być wątpliwości. Wielu z tych ludzi straciło nadzieję, próbują ocalić życie, rodzinę. Wśród chrześcijan w Iraku czy Syrii było wielu ludzi dobrze sytuowanych - prawników, biznesmenów, lekarzy, którzy uciekając musieli zostawić dorobek całego życia. To naprawdę nie jest tak, że oni chętnie to rzucają, żeby przyjechać na socjal do Szwecji, albo do obozu w Polsce. Dla nich to nie jest żadna perspektywa życiowa, nic atrakcyjnego, zwłaszcza, że widzą, co się dzieje w Europie, że tak naprawdę nie mamy pomysłu, co zrobić z uchodźcami - mówił Rosiak.

 

 

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 r. za teksty - książki i artykuły - na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowane w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, która 12 października 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali. Dziennikarka zbierała w Indonezji materiał do kolejnej książki. W pozostawionym w Polsce testamencie wyraziła wolę, by powstała nagroda dziennikarska promująca ambitne teksty o świecie i idei dialogu między kulturami. Fundusz noszący jej imię został powierzony Fundacji im. Stefana Batorego. 

 

W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali m.in. Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Cezary Michalski, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł. 

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Moje gratulacje dla nagrodzonych Państwa :)
2016-10-20 00:43:01
martucha180 Linia koment Gratulacje!
2016-10-19 12:40:39
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów