Dzień Książki Esperanckiej - 148 urodziny Zamenhofa

«poprzedni     następny»
2007-12-15 22:38:06
Wczoraj, 15 grudnia przypadła 148 rocznica urodziny dr Ludwika Zamenhofa twórcy międzynarodowego języka esperanto.

Marzeniem tego polskiego okulisty było stworzenie wspólnego języka dla wszystkich ludzi, dzięki czemu mogliby się oni swobodnie porozumiewać. Właśnie niemożność porozumienia się Zamenhof, wychowany w wieloetnicznym Białymstoku, uważał za podłoże większości nieporozumień i konfliktów. Mimo, że 120 lat opublikowaniu pierwszego podręcznika do nauki esperanta (La Unua Libro) język ten nie stał się językiem mówionym przez wszystkich ludzi grono władających nim osób wciąż się powiększa i jest obecnie oceniane na około 2 miliony osób.

W esperanto ukazują się książki (tłumaczone z języków narodowych jak i tworzone w esperanto) i gazety, powstają w nim programy radiowe (przygotowuje je także Polskie Radio) i telewizyjne, a także muzyka. Esperanto jest po angielskim językiem najczęściej używanym w sieci, a esperanckojęzyczna Wikipedia zajmuje 5 miejsce pod względem ilości artykułów. Dzień urodzin Zamenhofa esperantyści z całego świata obchodzą jako swoje święto określane jako Dzień Zamenhofa lub Dzień Książki Esperanckiej.

Esperantyści rozsiani po całym świecie rokrocznie spotykają się na Światowym Kongresie Esperanta, który co roku odbywa się w innym kraju. W 2009 będzie on miał miejsce w Białymstoku w związku ze 150 rocznicą urodzin Ludwika Zamenhofa.

Źródło: IAR

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów