Eleanor Catton najmłodszą laureatką Bookera!

«poprzedni     następny»
2013-10-16 08:58:33
news - Eleanor Catton najmłodszą laureatką Bookera!

Jurorzy docenili 832 niezwykłe strony epickiej powieści The Luminaries, którą mieszkanka Nowozelandii zaczęła pisać, gdy miała 25 lat! W ten sposób autorka pobiła dwa rekordy. Została najmłodszą laureatką Bookera i autorką najdłuższej książki nagrodzonej tym laurem. Catton pobiła powieść W komnatach Wolf Hall, której angielskie wydanie liczyło 672 strony.  

 

The Luminaries to epicka powieść kryminalna, rozgrywająca się w czasach "gorączki złota" w XIX wieku. Jurorzy przyznawali, że to wymagająca lektura. To książka, do której się wraca, a każdy powrót gwarantuje zupełnie nowe wrażenia. 

 

Pisarz i krytyk, Robert Macfarlane przyznał, że wybór w tym roku był wyjątkowo łatwy. Jurorom zajęło mniej niż dwie godziny ustalenie werdyktu. Nie było konieczności przeprowadzania głosowania. - To była przyjemna dyskusja - poddaliśmy powieści ocenie, a po dwóch godzinach wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi - powiedział szef jury. - Powieść Catton jest naprawdę niezwykła. Czytasz jej każde zdanie i jesteś porażony jego mądrością i głębią. Książka powinna jednak trafić do naprawdę szerokiego grona czytelnikow. Jest to w jakimś stopniu klasyczna powieść wiktoriańska, z morderstwem, spiskami i upadłymi kobietami.

 

Catton jest drugą laureatką Bookera pochodzącą z Nowej Zelandii (po Keri Hulme, nagrodzonej w 1985 roku). Nagrodzie towarzyszy czek na 50 tysięcy funtów. Swoim zwycięstwem laureatka była zaskoczona. 

 

- Pamiętam, że napisałam jakąś książkę i nosiłam ją w torebce. Niestety, musiałam szybko kupić nową, bo w starej książka by się nie zmieściła - żartowała nagrodzona. - Bardzo ciekawe w pisaniu powieści jest to, że nigdy nie jesteś w stanie ogarnąć jej wymiarów, dopóki nie jest skończona. Gdy byłam blisko finału, zaczęłam to rozumieć podczas wciskania przycisku "Zapisz" w programie Word i proces zapisu zaczął zajmować okropnie dużo czasu. Zrozumiałam w pełni, gdy dostałam wydruk próbny. Pomyślałam wtedy: "Cholera, to naprawdę duża książka!"

 

 

 

Krótka lista finalistów Bookera w tym roku uznana została za jedną z najmocniejszych w ostatnich latach. Fakt ten przyćmiła jednak kontrowersyjna zmiana reguł przyznawania Bookera. Od 1969 roku, kiedy pierwszym laureatem został PH Newby, do nagrody zgłaszać można było wyłącznie książki obywateli Wielkiej Brytanii i Irlandii. Od przyszłego roku w rywalizacji o Bookera będą mogli wziąć udział wszyscy autorzy piszący po angielsku. Oznacza to, że w konkursie wezmą udział po raz pierwszy Amerykanie, a rywalizacja stanie się jeszcze bardziej zacięta. 

 

fot. http://static.stuff.co.nz

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment nie, no pięknie, pięknie, gratuluję serdecznie
2013-10-16 09:01:18
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów