Erotyka i seks w fantastyce

«poprzedni     następny»
2013-04-03 10:09:43
news - Erotyka i seks w fantastyce

Strzała Kusziela zaliczana jest do gatunku erotic fantasy. Choć na tle nowszych powieści z tej konwencji można by ją uznać za dość grzeczną. Charakteryzuje się bowiem subtelnym językiem i wyjątkową wrażliwością poetycką. Autorka pozostawia wiele niedomówień, a tym samym pole do popisu wyobraźni. Brak tu, często rażących, a nagminnie powielanych obecnie, szczegółowych opisów aktów płciowych, graniczących z pornografią. Kontrowersyjny charakter powieść zawdzięcza raczej poruszanej tematyce (jak choćby święta prostytucja), nadających całości lekko dekadencki posmak. Nieczęsto się zdarza, by w erotykach opisywać dziedziny ars amandi w taki sposób. 

 

Terre d'Ange to kraj niedościgłego piękna i wdzięku. Legenda mówi, że odkryli go aniołowie i ujęci jego urodą, dali początek ludowi, który żyje według prostej zasady: „Kochaj tak, jak wola twoja”. Bohaterką trylogii jest Fedra nó Delaunay. Fedra urodziła się ze szkarłatną plamką w lewym oku. Jako dziecko została sprzedana do jednego z Trzynastu Domów, skąd wykupił ją Anafiel Delaunay, szlachcic wypełniający wyjątkową misję i pierwszy człowiek, który poznał się na jej naturze. Osoba trafiona Strzałą Kusziela jest bowiem wybrańcem, skazanym na jednoczesne doświadczenie bólu i rozkoszy. Fedra odbiera wszechstronne wykształcenie i opanowuje tajniki sztuki alkowy, ale przede wszystkim uczy się obserwowania, zapamiętywania i analizowania. Będąc niezrównaną kurtyzaną, jest również utalentowanym szpiegiem. Odkrywa spisek, który może wstrząsnąć posadami jej ojczyzny. Zdrada wytycza jej drogę, a miłość i honor każą jej na nią wstąpić. Kolejne wypadki doprowadzają ją na skraj rozpaczy... a nawet dalej. Pełen nienawiści przyjaciel, kochający wróg, umiłowany zabójca - w tym świecie wszyscy mogą nosić te samą olśniewającą maskę. W tym świecie Fedra będzie mieć wyłącznie jedną szansę, by ocalić szystko, co jest jej drogie. 

 

Osadzona w świecie przebiegłych poetów, śmiertelnie groźnych dworzan, bohaterskich zdrajców i iście makiawelicznych łotrostw, wzruszająca opowieść o szlachetności, przepychu, poświęceniu, zdradzie i głębokiej konspiracji. Od czasu Diuny nie było epopei na miarę Strzały Kusziela - epickiej opowieści o gwałtownej śmierci starej epoki i narodzinach nowej.

 

Pierwsze wydanie trylogii z 2006 r. (pięć lat po premierze anglojęzycznego oryginału, uhonorowanego nagrodą Locusa w kategorii „Debiut powieściowy”) ukazało się w serii „Andrzej Sapkowski poleca”, a autorkę określano mianem najbardziej utalentowanej pisarki od czasu Ursuli K. Le Guin. W skład trylogii wchodzą: Strzała Kusziela, Wybranka Kusziela i Wcielenie Kusziela.

Opinia
Treści
takahe Linia koment Coraz częściej autorzy książek sięgają po tematy związane z erotyką i wątki seksualne
2014-02-05 12:09:48
takahe Linia koment Coraz częściej autorzy książek sięgają po tematy związane z erotyką i wątki seksualne
2014-02-05 12:09:47
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów