Prof. Miodek może zniknąć z telewizji!

«poprzedni     następny»
2013-04-03 10:40:34
news - Prof. Miodek może zniknąć z telewizji!

Program prof. Jana Miodka "Słownik polsko@polski" w kwietniu znika z anteny. To ostatni program o poprawnej polszczyźnie emitowany w telewizji publicznej. Jednak jest spore grono osób, które pragną walczyć w jego obronie. Skupiają się wokół profilu na Facebooku, przygotowali również petycję, w której sprzeciwiają się likwidacji programu. Podpisało ją ponad 3000 osób. 

 

Znany językoznawca podziękował miłośnikom języka polskiego za wsparcie. Program "Słownik polsko@polski" emitowany był od 2009 roku w TVP Polonia. Jego popularność szybko rosła i we wrześniu 2011 roku trafił do głównej ramówki. Formuła była prosta - znane z "Ojczyzny Polszczyzny" krótkie wykłady prof. Miodka wzbogacone o pytania od widzów. Co ważne, program ukazywał stan współczesnego języka polskiego - mówiono w nim o języku internetu i nowoczesnych mediów, prof. Miodek starał się pokazać, jak język polski się zmienia. "Słownik polsko@polski" był programem nie tylko ważnym, ale też naprawdę atrakcyjnym dla widzów. 

miodek

Program znika, bo MSZ obcięło o 85% środki przeznaczone na finansowanie działalności TVP Polonia. Dotychczas środki ministerstwa stanowiły prawie połowę budżetu stacji. Ostatni odcinek "Słownika polsko@polskiego" wyemitowany zostanie 14 kwietnia. TVP zapewnia, że program wróci na antenę, jeśli uda się pozyskać środki na jego produkcję. Tymczasem emitowane będą powtórki dotychczasowych odcinków. 

 

 

Prof. Jan Miodek jest językoznawcą, związanym z Uniwersytetem Wrocławskim. W latach 1987-2007 prowadził popularny program "Ojczyzna Polszczyzna", emitowany na antenie TVP, wykładowca tworzył też program "Profesor Miodek odpowiada", emitowany w telewizji wrocławskiej. Filolog trzykrotnie otrzymał telewizyjnego "Wiktora", a także "Superwiktora" za całokształt twórczości. W plebiscycie "Polityki", w którym wybierano najwybitniejsze postacie polskiej telewizji XX wieku znalazł się ostatecznie na czwartej pozycji. 

 

Sprzeciw się likwidacji programu prof. Miodka! Podpisz petycję!

Opinia
Treści
takahe Linia koment I jednak pan Miodek nie zniknął co mnie bardzo cieszy
2014-02-05 12:08:04
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów