Paziński z Nagrodą Literacką UE 2012!

«poprzedni     następny»
2012-11-27 11:06:43
news - Paziński z Nagrodą Literacką UE 2012!

12 tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Unii Europejskiej odebrało w czwartek 22 listopada w Brukseli  laury z rąk Androulli Vassiliou, Komisarz ds. Kultury, Edukacji, Wielojęzyczności i Młodzieży w obecności czołowych przedstawicieli świata literatury, kultury i polityki. Decyzją polskiego jury, któremu przewodniczyła prof. Anna Nasiłowska tegorocznym polskim laureatem nagrody został Piotr Paziński, wyróżniony za powieść Pensjonat (Wydawnictwo Nisza). 

 

Przyznawana od roku  2009 nagroda EUPL finansowana jest z  Programu Kultura UE.  Do tej pory dokonano ponad 100 tłumaczeń, obejmujących 19 języków. Celem Europejskiej Nagrody Literackiej jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej europejskiej  literatury pięknej, promowanie obiegu literatury w Europie i zainteresowanie czytelników zagranicznymi dziełami literackimi. 

 

Tegoroczny polski laureat, Piotr Paziński, urodzony w 1973 roku, jest autorem monografii o „Ulissesie”  Jamesa Joyce'a (prywatnego przewodnika po Dublinie Joyce'a) oraz między innymi „Pensjonat”, opublikowanej  w 2009 r. przez wydawnictwo Nisza. Otrzymał już za tę książkę Paszport Polityki i nominację do Nike.  Paziński mieszka w Warszawie, jest redaktorem naczelnym pisma Midrasz.  Obecnie pracuje nad kolejną powieścią, która ukaże się wiosną 2013 roku. 

 

fot. Patryk Korzeniecki (Patrol110)

Opinia
Treści
takahe Linia koment kolejna zacna osoba nagrodzona paszportem polityki
2014-02-05 16:02:48
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów