Port Literacki wraca do ESK 2014

«poprzedni     następny»
2014-11-26 15:24:56
news - Port Literacki wraca do ESK 2014

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze, gdzie gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki. Pokazano także komiksy z konkursu Komiks wierszem. Przy tej okazji zapowiedziany został szybki powrót Portowego projektu na Łotwę. Już 29 listopada w obecnej Europejskiej Stolicy Kultury zaprezentowana zostanie twórczość Tadeusza Różewicza.

Podczas wrześniowego czytania twórcy z Polski zostali entuzjastycznie przyjęci przez publiczność zgromadzoną w księgarni NicePlace Mansards. Padały liczne pytania o publikacje książkowe polskich autorów w Rydze. Pierwszą odpowiedzią na to literackie zapotrzebowanie będzie wydarzenie poświęcone poecie, którego twórczości nie można pominąć, mówiąc o współczesnej polskiej poezji – Tadeuszowi Różewiczowi.

W Europejskiej Stolicy Kultury pokazany zostanie film "Dorzecze Różewicza" – dokument Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, w którym polscy poeci opowiadają o tym, co zawdzięczają twórczości Różewicza i jak ją interpretują, określając jednocześnie miejsce oraz rolę poety w literaturze polskiej i światowej. To materiał ciekawy również ze względu na zawarte w nim materiały archiwalne oraz wideoklipy do wierszy czytanych przez Kingę Preis.

Łotewskiej publiczności zaprezentowana zostanie twórczość Różewicza w wyborze i przekładzie Ingmary Balode – poetki, tłumaczki i redaktorki w największym portalu literacko-filozoficznym 1/4 Satori na Łotwie, która przygotowała także wrześniowe przekłady polskich poetów. Ponadto w Europejskiej Stolicy Kultury 2014 pokazany zostanie reprint Kartoteki Różewicza, a spotkaniu towarzyszyć będzie rozmowa z udziałem Artura Burszty i łotewskimi znawcami Różewicza.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 29 listopada o godzinie 16:00 w księgarni NicePlace Mansards (K. Barona iela 21a). Współorganizatorem spotkania jest Ambasada RP w Rydze. Wydarzenia dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi realizowane są w ramach projektu Europejskich Portów Literackich przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Na 2015 rok planowane są kolejne działania Biura Literackiego w Rydze.

Opinia
Treści
nureczka Linia koment Dzisiaj jakiś prawdziwy wysyp pozytywnych informacji. To cieszy!
2014-11-26 15:49:48
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów