Spuścizna Korczaka dostępna za darmo

«poprzedni     następny»
2012-12-13 12:31:01
news - Spuścizna Korczaka dostępna za darmo

Spuścizna pisarska Janusza Korczaka zostanie w całości udostępniona w Internecie. Będzie to możliwe dzięki powstałej z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Otwartej Licencji Edukacyjnej (OLE). To nowa konstrukcja prawna, która umożliwia otwarty i nieskrępowany dostęp - w celach edukacyjnych i naukowych - do objętych nią utworów literackich.

 

Na zasadach OLE – jako pierwszy - udostępniony zostanie cały dorobek Janusza Korczaka. Najbardziej popularne utwory, Król Maciuś Pierwszy oraz Król Maciuś na wyspie bezludnej miały być dostępne od 6 grudnia 2012 r., na platformie CBN POLONA. Na razie jednak próżno ich szukać - znajdziemy za to Refleksje Jak kochać dzieci?    

 

W przypadku tylko kilku książek jego autorstwa - w związku z zawartymi umowami wydawniczymi - ich udostępnienie na OLE nastąpi w przyszłym roku: Kajtuś Czarodziej (1 maja 2013), Pamiętnik i inne pisma z getta (1 września 2013), Bankructwo małego Dżeka (1 października 2013), Prawidła życia (1 czerwca 2013) oraz Józki, Jaśki, Franki (w trakcie roku 2013).

 

Otwarta Licencja Edukacyjna ma być odpowiedzią na postulat szerokiego i bezpłatnego udostępnienia w formie elektronicznej ważnych dzieł literackich.

 

fot. wikipedia.org

Opinia
Treści
takahe Linia koment wow jestem pod wrażeniem
2014-02-05 15:40:26
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów