Transatlantyk 2007

«poprzedni     następny»
2007-06-06 23:04:39

Transatlantyk jest doroczną nagrodą Instytutu Książki przyznawaną wybitnemu popularyzatorowi literatury polskiej za granicą. Uroczystość jej wręczenia odbędzie się 15 czerwca w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jej pierwszym laureatem w 2005 r. był Henryk Bereska, tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, w 2006 roku otrzymał ją Anders Bodegard, tłumaczący na język szwedzki.

W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz trzeci. Nagrodę stanowi 10 tys. euro oraz statuetka autorstwa Łukasza Kieferlinga.

W tym roku zgłoszono 75 kandydatów z 31 państw. Przeważają zgłoszenia z Europy, najwięcej napłynęło z Francji i Niemiec. Wpłynęły kandydatury ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Chin, Korei Płd., Kuby, Kazachstanu, Izraela i Australii. Wśród zgłoszonych w tym roku kandydatur są przede wszystkim tłumacze.

Wśród kandydatów są także redaktorzy i dziennikarze pism literackich, krytycy, wydawcy polskich książek i inicjatorzy całych serii wydawniczych, pomysłodawcy i realizatorzy znanych i cenionych w ich krajach radiowych programów kulturalnych, także twórcy stron internetowych poświęconych literaturze polskiej. Ważną grupę stanowią badacze polskiej literatury oraz wykładowcy języka i kultury polskiej na zagranicznych uniwersytetach.

Tegoroczne wręczenie nagrody poprzedzone zostanie drugim seminarium dla wydawców zagranicznych organizowanym przez Instytut Książki. Jego celem jest prezentacja współczesnej literatury polskiej i zachęcenie zagranicznych oficyn do jej wydawania w tłumaczeniach. Do Krakowa zaproszeni zostali wydawcy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, a więc z krajów o największym oddziaływaniu na światowe rynki wydawnicze. W związku z przygotowaniami do Roku Polskiego w Izraelu w 2008/2009 zaproszono dużą grupę wydawców z Izraela.

W tym roku honorowy patronat nad uroczystością wręczenia Transatlantyka objął Prezydent RP Lech Kaczyński.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów