Gene Wolfe: duchowe dziecko Lema...

«poprzedni     następny»
2013-04-08 11:10:55
news - Gene Wolfe: duchowe dziecko Lema...

...czyli o problemach jednostki w przyszłości

 

Mimo, że nie jest najsławniejszy, nie jest też najbardziej wpływowy na polu science-fiction, Gene Wolfe jest bez wątpienia jednym z najważniejszych pisarzy S-F. Zaczął pisać wcześnie, ale nie było mu łatwo przebić się z drukiem swoich utworów. Na początku kariery publikował w antologiach .Wolfe przywodzi na myśl Vance’a z jego poetycką bujnością obcych światów; w przewijającej się przez cały cykl zagadce tożsamości pobrzmiewają echa Borgesa; posępny i przejmujący ton opowieści kojarzy się z Melville’em. A jednak Wolfe pozostaje sobą i jak zwykle po mistrzowsku prowadzi czytelnika przez olśniewający, nowatorski, sugestywny labirynt swojej historii.

 

Od samego początku pisarz skierował się w strone modernizmu i scence fiction. Szeroka publiczność poznała go po wydaniu Księgi Nowego Słońca. Ta syntetyzująca praca wiele zawdzięcza zarówno fantastyce, jak i fantasty, a w szczególności epickim historiom o zagładzie planety. Gene Wolfe, z wykształcenia inżynier-mechanik, jako pisarz uważany jest za mistrza nastroju. W jego twórczości znajdujemy elementy powieści gotyckiej, czarnego kryminału, prozy poetyckiej. 

 

Ważność Wolfe'a dla literatury leży w niezwykłej jego umiejętności łączenia modeli i technik właściwych zarówno fantastyce naukowej, jak i fantasy oraz jakości osiągniętego efektu. Wolfe doskonale panuje nad językiem, świadomie często naśladując styl pisarski innych autorów dla wywołania szczególnych efektów. Jego ważność jest obustronna. Zarówno wywiera duży wpływ na innych, jak i sam pisze fantastykę wielowymiarowo, eklektycznie i z różnym naciskiem na poszczególne elementy składowe. Każdy, kto chce poznać literaturę fantastyczną, powinien przeczytać jego Księgi Nowego Słońca, bo są one przykładem literatury równej najwartościowszym dziełom mainstreamowym.

 

Wolfe wykorzystuje science-fiction dla pokazania idei i ludzi oraz otwarcia umysłu czytelnika do granic, jakich ten się wcześniej nawet nie domyśla. 

 

Czterokrotnie otrzymał Nebulę i nagrodę Locusa, trzykrotnie World Fantasy, zyskał też 17 nominacji do nagrody Hugo i wiele innych wyróżnień.

 

informacja nadesłana

Opinia
Treści
takahe Linia koment niestety nie miałam okazji jeszcze zapoznać się z twórczością tego pana
2014-02-05 12:02:24
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów