Ziemowit Szczerek z Paszportem Polityki

«poprzedni     następny»
2014-01-15 11:22:05
news - Ziemowit Szczerek z Paszportem Polityki

Tegoroczny Paszport "Polityki" w kategorii literatury za przewrotną i wspaniale napisaną książkę Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna, otrzymał Ziemowit Szczerek. 

 

 

Tegoroczny laureat urodził się w 1978 r. w Radomiu. Jest absolwentem prawa i nauk politycznych, dziennikarzem w portalu Interia.pl, prowadzi raport dotyczący Europy Środkowej i Wschodniej. W 2010 r. ukazał się wspólny zbiór opowiadań Marcina Kępy i Szczerka Paczka Radomskich, który był literackim portretem Radomia. W 2013 r., oprócz nominowanej książki, w wydawnictwie Znak ukazała się jego alternatywna historia Polski Rzeczpospolita zwycięska. W tej wizji Polska wygrała wojnę, stała się pogromcą Niemiec i potęgą europejską uprawiającą kolonializm.

 

Szczerek przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z tych obserwacji powstała niezwykła książka Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, łącząca schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. Książka jest krzywym zwierciadłem, w którym mogą się przejrzeć Polacy, autor pokazuje bowiem, jak podróż na Ukrainę pomaga leczyć nasze kompleksy.

 

Do tegorocznych Paszportów "Polityki" w kategorii literatury nominowani byli także Łukasz Orbitowski i Małgorzata Rejmer.

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment pięknie! gratulki!
2014-01-15 11:23:14
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów