George R. R. Martin o prawdziwej grze o tron

«poprzedni     następny»
2013-03-28 16:16:06
news - George R. R. Martin o prawdziwej grze o tron

Nowe wydanie Króla z żelaza Maurice’a Druona, jednej z głównych inspiracji George’a R. R. Martina przy pisaniu Gry o tron, pojawiło się właśnie na anglojęzycznym rynku. Książka, która otwiera słynny cykl Królowie przeklęci,  ukazała się nakładem wydawnictwa Harper. Martin, który nie ukrywa swojego zamiłowania do pióra francuskiego autora, napisał do niej wstęp. Jego polskie tłumaczenie publikujemy poniżej.

 

Na przestrzeni lat wielu recenzentów określało moją serię „Pieśń Lodu i Ognia” mianem historycznej fikcji o wydarzeniach, które nigdy nie miały miejsca, wydarzeniach przyprawionych szczyptą czarów i smoków. Traktuję to jako komplement. Zawsze uważałem, że fikcja historyczna i fantasy to w zasadzie siostry, rozdzielone zaraz po porodzie.

 

Moja seria czerpie z obu tradycji… i choć bez wątpienia czuć w niej inspirację Tolkienem, Vance’em, Howardem i innymi przedstawicielami fantastyki, którzy żyli przede mną, wpływ na Grę o tron i jej sequele mieli również wielcy autorzy powieści historycznych, tacy jak Thomas B. Costain, Mika Waltari, Howard Pyle… i Maurice Druon, wspaniały francuski pisarz, który dał nam Królów przeklętych, siedem doskonałych powieści, opowiadających o upadku Kapetyngów i początkach Wojny Stuletniej.

 

Niełatwo jest znaleźć powieści Druona, szczególnie w angielskim przekładzie (siódmy i zarazem ostatni tom nigdy nie został przetłumaczony na język angielski). We Francji seria dwa razy została przeniesiona na ekran telewizyjny i obie produkcje są dostępne na DVD… Ale, oczywiście, tylko we Francji, bez angielskich napisów. To bardzo frustrujące dla anglojęzycznych fanów Druona, takich jak ja.

 

Królach przeklętych jest wszystko. Królowie z żelaza i zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i pożądanie, podstępy, rywalizacje rodzin, klątwa templariuszy, podmiana dzieci po porodzie, wilczyce, grzech, miecze, klątwa wielkiej dynastii… I to wszystko (no, prawie wszystko) prosto z kart historii.

 

I uwierzcie mi, że Starkowie i Lannisterowie nie umywają się do Capetów i Plantagenetów.

 

Jeżeli jesteś fanem historii lub fantasy, przy Druonie będziesz przewracać stronę za stroną. To była prawdziwa gra o tron. I jeśli lubisz „Pieśń Lodu i Ognia”, pokochasz Królów przeklętych.

 

- George R. R. Martin

 

 

Opinia
Treści
takahe Linia koment Piękna historyczna fikcja :)
2014-02-05 12:11:45
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów