Już 24 lutego w kinach ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk

«poprzedni     następny»
2017-02-06 13:35:31
news - Już 24 lutego w kinach ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk

Już 24 lutego do polskich kin trafi „Pokot" - ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. 

 

Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko (w tej roli Agnieszka Mandat) – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina staje w ich obronie i upomina się o szacunek dla nich. Jak łatwo przewidzieć, nikt nie przejmuje się kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a. W okolicy zaczynają umierać kłusownicy i ludzie, którzy krzywdzili zwierzęta. Janina ma teorię na temat motywu i sprawcy tych zbrodni, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę.

 


Powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych reklamowana była jako thriller moralny z wątkami ekologicznymi, wzbudziła jednak bardzo mieszane uczucia. Wielu czytelników było zachwyconych, część jednak uznawała książkę za nieudaną odpowiedź Tokarczuk na powieści Chmielewskiej, za nieudany thriller i jeszcze mniej udaną literaturę środka. Niewątpliwie jednak przeciętna książka może stać się podstawą całkiem interesującego scenariusza - szczególnie, gdy za jej adaptację bierze się reżyserka tak doświadczona, jak Agnieszka Holland. Na ekranie zobaczymy - prócz Agnieszki Mandat - Wiktora Zborowskiego, Andrzeja Grabowskiego, Borysa Szyca czy Tomasza Kota - nie da się ukryć, że obsada jest doborowa. Światową premierę film będzie miał podczas festiwalu filmowego w Berlinie na początku lutego. Na razie możemy jedynie obejrzeć zwiastun filmu i trzeba przyznać, że całość zapowiada się obiecująco:

 

 

Opinia
Treści
megami91 Linia koment Książkę dobrze wspominam, więc film też chętnie obejrzę
2017-02-08 15:26:15
emilly26 Linia koment Zapowiada się doborowa obsada filmu. Zborowski jest taki charakterystyczny do ról czy Tomasz Kot.
2017-02-06 17:21:48
martucha180 Linia koment Fajnie.
2017-02-06 15:04:05
dayna15 Linia koment super
2017-02-06 13:47:38
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów