Karpowicz z Paszportem

«poprzedni     następny»
2011-01-19 12:32:48
news - Karpowicz z Paszportem

 

Tygodnik "Polityka" po raz 18. w ramach Paszportów Polityki nagrodził najwybitniejszych twórców współczesnych w kategoriach film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz literatura.

 

Nagrodę specjalną "Polityki" "Kreator Kultury" otrzymał Tadeusz Różewicz. Poeta, dramatopisarz, został uhonorowany za m.in. "wierność poezji i sobie". "Za świadectwo dane kilku kolejnym epokom oraz pytania, które włączyły polską literaturę i teatr w europejską debatę o najważniejszych doświadczeniach współczesnego człowieka" - uzasadnił decyzję redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński. Różewicz nie pojawił się na gali, ale zebranym w Teatrze Wielkim zaprezentowano film, przedstawiający Różewicza, który odbiera nagrodę i dziękuje za nią.

 

W 18-tej edycji "Paszport Polityki" w kategorii literatury otrzymał Ignacy Karpowicz, za "Balladyny i romanse", powieść o duchowości, która odradza się ze skrawków i resztek religii. "Za rozmach, odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności" - tak uzasadniono werdykt.

 

W organizowanym rokrocznie konkursie laureaci wybierani są na podstawie punktowanej ankiety wypełnianej przez krytyków związanych głównie z warszawskimi mediami. Po przeliczeniu punktów wybiera się nominowanych, a spośród nich laureatów. Nagroda została ustanowiona przez redakcję "Polityki" w roku 1993. 

 

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów