Polscy pisarze wobec faszyzmu

«poprzedni     następny»
2015-11-19 10:52:26
news - Polscy pisarze wobec faszyzmu

Polscy pisarze wobec faszyzmu to pierwsza monografia poświęcona temu, jak krajowi literaci międzywojnia postrzegali faszyzm włoski oraz hitleryzm i Trzecią Rzeszę.

 

Autor stawia tezę, że faszyzm stanowił dla polskich pisarzy wyzwanie i pyta, czy potrafili rozpoznać jego totalitarny i modernistyczny charakter (w sensie: faszyzm jako modernizm alternatywny). Sobczak pokazuje, że choć jedynie Ferdynand Goetel jasno zdeklarował faszyzm, ślady dyskursu faszyzującego można znaleźć także u innych literatów i chodzi tu nie tylko o Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz środowisko związane z czasopismem „Prosto z mostu”.

 

W książce interpretowane są także poglądy pisarzy nieprzychylnych faszyzmowi, którzy – inaczej niż będący bohaterem osobnego rozdziału Antoni Słonimski - nie zawsze jednak w pełni uświadamiali sobie zagrożenie, jakie niesie ze sobą ideologia faszystowska. Przykład stanowią niektóre oceny zawarte w reportażach Antoniego Sobańskiego z Berlina drukowane w „Wiadomościach Literackich” w 1933 roku. Sobański jechał tam zafascynowany niemiecką kulturą, ale i zaniepokojony tym, co zastanie po faszystowskim przewrocie, choć nie wierzył jeszcze w nadciągający konflikt zbrojny. Symptomatyczne, że relacje na temat spalenia książek na Placu Opery Berlińskiej uważał za przesadzone i histeryczne, nie dostrzegając symbolicznej wymowy tego wydarzenia. 

 

Publikacja Polscy pisarze wobec faszyzmu ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Polecamy ją uwadze czytelników. 

Opinia
Treści
dayna15 Linia koment warto przeczytać
2015-11-19 10:53:16
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów