Lektura na Rok Karskiego

«poprzedni     następny»
2014-01-24 12:28:01
news - Lektura na Rok Karskiego

8 stycznia br w Parlamencie Europejskim miała miejsce inauguracja międzynarodowych obchodów Roku Jana Karskiego. Rok Karskiego 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej na początku grudnia ubiegłego roku.

 

Nawiązując do tej uroczystości, warto przypomnieć, że Dom Wydawniczy REBIS posiada w swojej ofercie publikację Stanisława M. Jankowskiego Karski. Raporty tajnego emisariusza.

 

Bohater tej książki urodził się jako Jan Kozielewski, ale do historii przeszedł jako Karski. We wspomnieniach tych, którzy go znali, najczęściej był „Witoldem”, choć miał dokumenty na nazwiska Kanicki, Kucharski, Piasecki i wiele innych…Wydostał się z sowieckiego obozu dla jeńców i z niemieckiego pociągu jadącego również do obozu, uciekł gestapowcom ze szpitala w Nowym Sączu…Ani razu nie wystrzelił do okupantów, ale był dla nich śmiertelnie niebezpieczny, bo przez granice kilkunastu krajów Europy przenosił zmikrofilmowane dokumenty zdradzające wiele ich tajemnic. Niektóre bezbłędnie odtwarzał z pamięci. Znał najważniejszych polityków i wielu wojskowych polskiego podziemia. Z informacjami o terrorze w okupowanym kraju, o zbrodniach na Żydach i zagrożeniu ze strony komunistycznego podziemia dotarł do polityków w Londynie i w Waszyngtonie; jego raporty czytał Winston Churchill, przyjął go prezydent Roosevelt. W 1944 roku opublikował w USA bijącą rekordy popularności na całym świecie książkę Story of a Secret State.

 

Po wojnie Jan Karski został studentem, a później profesorem Georgetown University w Waszyngtonie. Wykładał w Pentagonie.

 

Karski. Raporty tajnego emisariusza to niezwykła książka o niezwykłym człowieku. Po śmierci jej bohatera inny legendarny emisariusz, Jan Nowak-Jeziorański, stwierdził, że blizny na rękach „Witolda” po próbie samobójstwa, której dokonał, by chronić towarzyszy z podziemia, to najwyższe odznaczenie, jakie mógł otrzymać, wyższe chyba nawet od Orderu Orła Białego.

 

Stanisław Maria Jankowski – absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako publicysta debiutował w 1965 r. Autor tysięcy publikacji w prasie krajowej i zagranicznej, także polonijnej, oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVP Historia. Twórca wielu wystaw historyczno-dokumentalnych, eksponowanych m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Bostonie, Lwowie i wielu innych miastach. Spod jego pióra wyszło dwadzieścia książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Wieloletni redaktor „Biuletynu Katyńskiego”, konsultant historyczny filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. REBIS wydał też jego – oraz Jolanty Drużyńskiej – Wyklęte życiorysy i Ucieczki specjalnego znaczenia. W 2013 roku ukazała się jego kolejna książka - Klucze do wolności.

 

informacja nadesłana

Opinia
Treści
just_monca Linia koment Niezwykle ciekawa pozycja.
2014-01-24 12:36:55
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów