Koniec z Kajką i Kokoszem

«poprzedni     następny»
2008-11-17 17:43:05
Z wielką przykrością informujemy, że 15 listopada 2008 roku zmarł Janusz Christa, autor "Kajka i Kokosza", jeden z najpopularniejszych polskich twórców komiksowych.

Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, a od 1945 roku mieszkał w Sopocie. 

Jako rysownik zadebiutował w 1957 roku krótkimi historyjkami obrazkowymi w magazynie "Jazz" i jednostronicowymi historyjkami o Kuku i Ryku w tygodniku "Przygoda". 17 września 1958 roku w trójmiejskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" opublikował pierwsze paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka. Od 1962 roku publikował tam opowieści o perypetiach dzielnych marynarzy, Kajtka i Koka. Rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo. Ostatnią opowieścią z tego cyklu był najdłuższy polski komiks - „Kajtek i Koko w kosmosie”, składający się z 1265 odcinków (lata 1968-72). Wiele komiksów o Kajtku i Koku ukazała się w postaci wydań książkowych w latach 90-tych.

W 1972 roku Janusz Christa stworzył swych najsłynniejszych bohaterów – słowiańskich wojów Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych", a następnie do wydań książkowych (łącznie 20 tomów). Komiksy Christy, takie jak "Bajki dla dorosłych", „Gucek i Roch”, „Pan Paparura”, ukazywały się w magazynie "Relax". Rysował też, jako programy teatralne, własne wersje znanych bajek i legend (m. in. „O Piaście i Popielu”).

Ostatnim, nieukończonym komiksem, nad którym podjął pracę, była humoreska „Polbida” narysowana w roku 1993.  Później Janusz Christa przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

31 maja 2007 roku został odznaczony medalem Gloria Artis. W roku 2008 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi świętowano 50-lecie Kajtka i Koka - m.in. ukazała się książka ze wspomnieniami Janusza Christy.

Janusz Christa był wspaniałym gawędziarzem, człowiekiem przyjacielskim i dowcipnym. Na lekturze jego komiksów - humorystycznych, pełnych błyskotliwych dialogów, dynamicznych rysunków i niezapomnianych bohaterów – wychowywało się kilka pokoleń polskich czytelników.
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów