Kto dostanie literackiego Nobla 2014?

«poprzedni     następny»
2014-10-06 12:36:21
news - Kto dostanie literackiego Nobla 2014?

Kenijski pisarz Ngugi wa Thiong'o i białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz mają największe szanse na otrzymanie literackiej Nagrody Nobla w tym roku - wynika z sondy przeprowadzonej przez PAP wśród szwedzkich ekspertów. Laureat literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zostanie ogłoszony w Sztokholmie w najbliższy czwartek o godzinie 13:00 

 

"Czas na Afrykę! Nobla może otrzymać Ngugi wa Thiong'o" - uważa tłumacz polskiej literatury Stefan Ingvarsson. "Mówi się, że szanse ma także Swietłana Aleksijewicz. Zeszłoroczna wizyta pisarki w Sztokholmie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem" - dodał. 

 

Podobnie typuje redaktor magazynu o książkach "Vi laeser" Yukiko Duke. "Tegoroczna Nagroda Nobla powinna trafić do Ngugi wa Thiong'o. To jeden z wielkich narratorów ukazujących plagi kolonializmu, które wciąż obecne są w Afryce" - uważa Duke. Według ekspertki "Akademia Szwedzka powinna nareszcie docenić reportaż literacki", a w tej kategorii szanse na Nobla ma Aleksijewicz. 

 

Szefowa działu kultury miesięcznika "Tidningen Vi" Nina Solomin - oprócz białoruskiej pisarki, jako swoją faworytkę wymieniła także polską mistrzynię reportażu Hannę Krall. 

 

Stefan Ingvarsson przypomina, że - oprócz Krall - innym mocnym polskim kandydatem do literackiej Nagrody Nobla jest od lat poeta Adam Zagajewski. "Od kilku lat moje nazwisko jest wymieniane, ale to tylko spekulacje" - powiedział PAP Zagajewski w 2011 roku w Sztokholmie. Przyznał jednak, że co roku przed ogłoszeniem nazwiska laureata nagrody bardzo się denerwuje.

 

Spośród pojawiających się w poprzednich latach "noblowskich pewniaków" szwedzcy krytycy wymieniają m.in. arabskiego poetę z Syrii piszącego pod pseudonimem Adonis czy izraelskiego pisarza Amosa Oza.  

 

Yukiko Duke uważa, że w ostatnich latach, gdy sekretarzem przyznającej Nobla Akademii Szwedzkiej jest Peter Englund, znacznie trudniej typować faworytów. "Wcześniej bywało, że Akademia dawała jakieś drobne sygnały" - powiedziała.

 

Stefan Ingvarrson podkreśla, że szum wokół faworyta może pisarzowi ostatecznie zaszkodzić ponieważ "Akademia Szwedzka nie lubi nacisków, a jej decyzja ma być niezależna". Uważa jednak, że spekulacje mają bardzo pozytywny wpływ na rynek wydawniczy, przynajmniej w Szwecji. "Paradoksalnie, nawet bardziej niż noblista, na tej dyskusji przed ogłoszeniem laureata zyskuje grupa około 15 twórców" - dodaje. 

 

Oficjalna lista kandydatów jest tajna, a dokumenty związane z procesem wyboru noblisty zostaną ujawnione dopiero po 50 latach. W tym roku do literackiej Nagrody Nobla nominowano 210 osób. Na liście znalazło się 36 osób, których nazwiska pojawiły się po raz pierwszy. Kandydatury do literackiej Nagrody Nobla mają prawo zgłaszać - oprócz członków Akademii Szwedzkiej - m.in. profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci nagrody z poprzednich lat. W tym roku część noblistów również skorzystała z tego przywileju.

 

Źródłem noblowskich przecieków i plotek jest internet. Dwukrotnie ktoś podszył się na Twitterze pod sekretarza Akademii Szwedzkiej. Zabawa w typowanie trwa też u bukmacherów. Na ich listach na początku października największe szanse na literackiego Nobla miał japoński pisarz Haruki Murakami. Inne pojawiające się nazwiska to Ngugi wa Thiong'o oraz pisarka z Algierii Assia Djebar.

 

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP). Źródło: instytutksiazki.pl

Opinia
Treści
violabu Linia koment Murakami już po kolejny rok jest wymieniany jako faworyt. Mnie jednak jego twórczość nie zachwyca.
2014-10-07 11:09:29
violabu Linia koment Niezwykle trudny wybór!
2014-10-06 12:46:09
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów