Kultura gwarantowana

«poprzedni     następny»
2010-04-24 08:30:05
news - Kultura gwarantowana
Już po raz piąty kapituła Konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści z poszczególnych dziedzin kultury i sztuki, wybrała laureatów nagród Gwarancje Kultury. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: 1) Muzyka poważna; 2) Jazz, Rock i inne; 3) Teatr; 4) Film; 5) Sztuki Wizualne; 6) Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży; 7) Literatura. Ponadto w tym roku przyznano dwie honorowe Gwarancje Kultury. Nagrodę Gwarancja Widzów przyznawaną w plebiscycie internetowym wygrał program TVP Kultura - „Informacje kulturalne”.


 
W kategorii Muzyka poważna nagrodę otrzymał Marcin Zdunik za konsekwentne doskonalenie rzemiosła artystycznego oraz dojrzałe interpretacje, które sytuują tego młodego muzyka w gronie najlepszych polskich instrumentalistów. 

Nagroda TVP Kultura w kategorii: Jazz, rock i inne… przypadła Mateuszowi Kołakowskiemu za płytę Mateusz Kołakowski & Dave Liebman - Live at Jazz Standard, będącą owocem współpracy młodego pianisty jazzowego z Davem Liebmanem, znakomitym saksofonistą, znanym z występów z Milesem Davisem i Keith’em Jarrett’em. 

Zwycięzcą w dziedzinie Teatr została Karolina Gruszka za popis aktorski w przedstawieniu „Lipiec” Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli w Warszawie, gdzie dała dowód, że aktorstwo jest kreacją formy stworzonej z wyobraźni. 

Gwarancją Kultury w kategorii Film nagrodzono Bartka Konopkę za „Królika po berlińsku”. Za polski dokument, który podbił świat. Za oscarowe nadzieje. Za najtrafniejszy komentarz do Wiosny Ludów z 89 roku. 

Gwarancję Kultury w dziedzinie Sztuki Wizualne zdobył Jakub Julian Ziółkowski za twórczość, która wniosła nową jakość do młodego polskiego malarstwa. Jego niepokojące obrazy świadczą o potężnej wyobraźni artysty. Nieobce jest mu penetrowanie podświadomości. Artysta ujawnia stany emocjonalne swojej generacji tradycyjnym medium jakim jest malarstwo. 

Gwarancję Kultury w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży otrzymało Czasopismo Czarodziejska Kura „za pismo, spektakle, ideologiczny pozytywizm i bezinteresowność działań”. 

Zwycięzcą w kategorii Literatura ogłoszono Dariusza Czaję – „Lekcje Ciemności” wydawnictwa Czarne za brawurową kontrę wobec „nieznośnej lekkości, letniości świata współczesnego”, za pytanie o obecność zła, za odważne spojrzenie w mrok. 

Laureata Gwarancji Widzów TVP Kultura poznamy w piątek, 23 kwietnia br. rano po zamknięciu głosowania internetowego. 

W tym roku Dyrektor TVP Kultura Krzysztof Koehler wręczył też dwie honorowe Gwarancje Kultury – pośmiertnie Tomaszowi Mercie, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Statuetkę odebrała jego żona Magdalena Merta. Honorową Gwarancją Kultury nagrodzono również Mariusza Wilczyńskiego, autora oprawy TVP Kultura, za nadanie charakteru Antenie. 

***** 

W sobotę 24 kwietnia o godz. 20.00 TVP Kultura zaprezentuje widzom laureatów Gwarancji Kultury. 

W tym roku TVP Kultura po raz pierwszy rezygnuje z organizacji tradycyjnej gali rozdania nagród i proponuje inną, oryginalną formułę wydarzenia: reportaż. 

Realizacji tego nowatorskiego i niełatwego zadania podjął się Przemysław Fik, znany krakowski producent oraz twórca programów telewizyjnych, zeszłoroczny laureat srebrnego medalu Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Nowym Jorku w kategorii „Sprawy społeczne, bieżące wydarzenia". 

W reportażu przedstawieni zostaną wszyscy nominowani do Gwarancji Kultury za rok 2009. TVP Kultura przybliży sylwetki zwycięzców, zaprezentuje wywiady z nimi. Aby uniknąć patosu zwykle towarzyszącego tego typu przedsięwzięciom, reportaż przybierze lekką i nieco zabawną formę. Zapraszamy zatem do miłej zabawy wraz z TVP Kultura i najznakomitszymi twórcami i artystami roku 2009. 
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów