Liao Yiwu laureatem trzeciej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego!

«poprzedni     następny»
2012-05-15 14:18:50
news - Liao Yiwu laureatem trzeciej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego!

W piątek, 11 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się finałowa Gala Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Podczas Gali ogłoszono zwycięzcę Nagrody - laureatem został Chińczyk Liao Yiwu doceniony za książkę Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych wydaną w Polsce przez  wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011. 

 

Laureat otrzymał 50 tys. zł. Nagroda honoruje też tłumacza, w przypadku zwycięskiej książki dwóch – Wen Huanga, który przełożył ją z chińskiego na angielski, oraz Agnieszkę Pokojską, która przetłumaczyła ją z angielskiego na polski.

 

Źródłem opowieści Liao Yiwu są rozmowy prowadzone z ludźmi z nizin społeczeństwa chińskiego. Autor spotyka ich w więzieniu, gdzie spędza cztery lata jako przeciwnik reżimu, na górskich drogach, które przemierza jako bezdomny grajek flecista, w herbaciarniach i knajpach, w których pracuje, w rodzinnej wiosce, w miejskim szalecie, w slumsie, przed gmachem sądu i na rynku, gdzie bezrobotni czekają na pracę.

- Kiedy w zeszłym roku musiałem opuścić Chiny, by móc publikować książki, nie sądziłem, że coś takiego mi się przydarzy – mówił Liao Yiwu.

 

Wśród finalistów nagrody znaleźli się także: Francisco Goldman za „Sztukę politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa”, Raja Shehadeh za „Palestyńskie wędrówki”; Filip Springer za „Miedziankę. Historię znikania” i Colin Thubron za książkę „Po Syberii”.

 

Podczas gali wręczono także wyróżnienia w konkursie edukacyjnym inspirowanym „Buszem po polsku” autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego, który towarzyszył nagrodzie. 

Wyróżnienie zdobyły prace: „Inka” Anny Peszkowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, „Zapraszam do mojego domostwa” Alicji Newman ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Ingmara Bergmana, „Poszukiwany, poszukiwana!” Zuzanny Doherty ze Społecznego Gimnazjum nr 14 Społecznego Towarzystwa Oświatowego,  „Tożsamość” Weroniki Rydzińskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego i „Domowe przedszkole” Marii Stusio z Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica. 

 

Galę prowadzoną przez Macieja Orłosia zakończył występ Grażyny Auguścik.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów