Literacka loża w Żaczku

Data: 2010-12-30 12:49:37 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Literacka loża w Żaczku

 

Marzena Niezgoda i nowy tomik poezji „Trawiaste przywidzenia”

Spotkanie promocyjne: poniedziałek, 10 stycznia 2011, godz. 19

Klub Żaczek (al. 3 Maja 5, Kraków, dolna sala), wstęp wolny

„Trawiaste przywidzenia” to wybór wierszy Marzeny Niezgody. Powstały w latach 1999-2010. Sam tytuł odnosi się do utworu Krystyny Prońko „Trawiaste przywidzenia”, który jest silną inspiracją dla autorki, na tyle żywą i ważną, że otwiera tom wierszy. To forma odniesienia się, zaczerpnięcia dźwięku i muzycznych skojarzeń, jakie niesie ta piosenka. Książka to także wybór malarstwa górskiego impresjonisty Zdzisława Niezgody-Motkowskiego, ojca autorki, którego prace są dopowiedzeniem treści, a także osobną ilustracją natury, której w książce pełno. Wybór malarstwa z doborem wierszy miał na celu uzupełniać się, tak żeby każda z tych form mogła zaprezentować się samodzielnie. Teksty te ukazywały się już w prasie, na wieczorach autorskich i odczytach poezji.

Brzmią także w muzyce, w klubie Żaczek ich adaptacje wykona Bożena Boba-Dyga przy akompaniamencie Macieja Zimki (wystąpią jako zespół Quasi Una Fantasia). „Trawiaste przywidzenia” to poezja natury, kontemplacji, poruszająca wątki kobiety (być może o zabarwieniu feministycznym). Wynik inspiracji, poznaną literaturą, pokoleniem Beat Generation, muzyką oraz sztuką. Książkę otwiera autorski przekład utworu Patti Smith, którego przesłaniem Marzena Niezgoda nadaje pozycji początkową lekkość i nieobecność. Zawiesza „Trawiaste przywidzenia” pomiędzy cienką linią świata rzeczywistego i nieuchwytnym lotem myśli, to zaproszenie metafizyczne. Książka ukazała się na łamach wydawnictwa Miniatura, wybór i opracowanie przygotował Eryk Ostrowski.

Marzena Niezgoda – urodzona 18 listopada 1987 roku, w Krynicy Górskiej (obecnie zwanej Krynicą Zdrój). Z Krakowem związana początkowo przez działalność Wolnej Trybuny Poetyckiej, czasopismem UJ „Splot”. Współpracowała z teatrem Łaźni Nowej, krakowską Kosą, Środmiejskim Ośrodkiem Kultury, grupą poetycką Czas. Obecnie Marzena jest członkinią Poetyckiego Koła Młodych, przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, prowadzonego pod skrzydłem prof. Bogusława Żurakowskiego. Pisze z zamiłowania do wyobraźni i poszukiwania jej głębszych źródeł. Wyraża się w poezji i prozie, sztukach plastycznych oraz aktorstwie. Od dziecięcych lat deklaruje się subtelnie wyznawanym wegetarianizmem. Fascynuję się sztuką jako procesem i drogą na całe życie. Dzięki przyjaźni z pokrewnymi duszami, pielęgnuję tą wrażliwość, jaka pozwala zauważać tajemnicę i piękno. Obecnie studiuje polonistykę na UJ, wcześniej wzięła na warsztat aktorstwo i archeologię na tej samej uczelni. Posiada psa oraz kota, dom wysoko w górach, gdzie wychowała ją natura, Matka Ewa oraz Ojciec, malarz, Zdzisław Niezgoda-Motkowski.

Spotkanie z Marzeną w klubie Żaczek poprowadzi Bartek Borowicz.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje